Chris Columbus, Ned Vizzini – Dom tajemnic

Poszłam do koleżanki. Koleżanka ma pokój z wysokimi regałami, a na regałach nieprzebrane morze książek dla dzieci. Zgadnijcie, jakich ksiązek mam teraz pełno w domu?

Ale dzisiaj nie dla dzieci, tylko dla młodzieży. Pech, że takich książek nie czytam. Nie lubię. Nie kupuję. Nie mam. Bo nie mam w domu nastolatka, a sama przecież nie będę takich lektur czytać. Książki dla dzieci ogarniam: pracuję z dziećmi, mam dużo znajomych z dziećmi, no i są moje Dzieciaki w formie. Ale nastolatki? Nie mój target.

A jednak! Wzięłam do ręki i sama przeczytałam. Co mi tam. Historia zaczyna się od tego, że doktor Walker traci posadę lekarza wskutek dopuszczenia się błędu w sztuce, którego nawet nie pamięta. Podczas operacji wyciął pacjentowi w brzuchu jakiś dziwny znak. Jego rodzina jest zmuszona sprzedać swój  dom, aby mieć pieniądze na opłacenie procesu i długów, w związku z czym cała gromadka: doktor, jego żona oraz trójka dzieci: Kordelia, Brendan i Eleanor wyjeżdżają na poszukiwania nowego domu. Zupełnie nieoczekiwanie trafia im się oferta, która na pierwszy rzut oka jest jak szóstka wygrana w totka. Ale coś tu nie gra. Już pierwszego dnia po wprowadzeniu się w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy: wielki kamienny posąg anioła dosłownie wyparowuje z podwórka, w bibliotece leżą jakieś dziwne księgi, a popołudniem Walkerom sąsiedzką wizytę składa bardzo osobliwa młoda starsza pani.

Dalej jest tylko lepiej. Nie chcę zdradzać reszty fabuły, bo to co się dzieje w książce, jest czystym odjazdem. Dość powiedzieć, że dzieci odłączają się od rodziców i przenoszą się do świata wymyślonego przez 100-letniego pisarza: trafiają w sam środek fabuły jego książek.

„Dom tajemnic” to wspólne dzieło Chrisa Columbusa, rezysera, scenarzysty i wórcy filmów o Harrym Potterze oraz Neda Vizziniego, amerykańskiego autora powieści dla młodzieży. Już samo to zwraca uwagę i stanowi obietnicę niesmowitych doznań czytelniczych. Powieść jest świetnie napisana – błyskotliwie, przez cały czas trzymając czytelnika w napięciu i nie pozwalając mu sie znudzić. Naprawdę na miarę reżysera filmów o HP. W dodatku to tylko pierwsza część przygód Kordelii, Brendana i Eleanor – tej jesieni w księgarniach ukazuje się kolejna!

IMG_20140815_154125

Chris Columbus, Ned Vizzini – Dom Tajemnic

tłum. Katarzyna Janusik

Wydawnictwo Znak

Kraków 2013

stron: 512

format zblizony do A5, oprawa twarda

ocena: 9/10

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *