Dla wydawnictw

Jako recenzentka literacka współpracuję z polskimi wydawnictwami specjalizującymi się w wydawaniu literatury pięknej i faktu, obcej i polskiej, książek kulinarnych i publikacji dla dzieci. Oprócz tego pracuję dla jednego z czołowych polskich wydawców, przygotowując recenzje wewnętrzne (tylko do wglądu wydawnictwa) książek obcojęzycznych, które są następnie przygotowywane do wydania na naszym rynku.

Na Book me a cookie oprócz zamieszczania przepisów i zdjęć kulinarnych, piszę o książkach, recenzuję nowości, przygotowuję relacje z eventów literackich.

Na czym polega współpraca pomiędzy blogiem i wydawnictwami? Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania.

 1. Formy współpracy
 2. Na czym polega kampania kompleksowa?
 3. Czy możliwe są działania niestandardowe?
 4. Jakie książki najchętniej recenzuję?
 5. Jakie książki mnie nie interesują?
 6. Czy warto przesyłać katalogi nowości i zapowiedzi wydawnicze?
 7. Dlaczego tak ważne jest przesłanie media packu?
 8. Wydawnictwa, z którymi współpracuję
 9. Kontakt 

9f019a6064d42242da4800e7f2565651

 źródło

  1. FORMY  WSPÓŁPRACY: 

 • Recenzje – ukazujące się we wpisach na stronie, przyporządkowane do kategorii w górnym menu („Książki”), co ułatwia wyszukiwanie jej przez czytelników. Wszystkie recenzje oznaczam nazwą wydawnictwa, a zapowiedzi wpisów z recenzjami pojawiają sie każdorazowo na Facebooku. Książki oceniam subiektywnie i jeśli dany tytuł mi się nie spodoba – napiszę o tym. Zaznaczam – piszę pochlebnie bądź niepochlebnie o książkach, nie o wydawnictwach.

   Przykłady: Recenzje literackie

 • Konkursy – z nagrodami sponsorowanymi przez wydawnictwo. Trwają zazwyczaj od tygodnia do dwóch. Forma konkursu uzależniona jest od dostarczonych nagród – może być pytaniem konkursowym, prośbą o przesłanie recenzji, pomysłu, przepisu lub zdjęcia.

   Przykłady: Konkurs „Łowcy Milionów”, konkurs „Wilczyce”, konkursy

 • Patronat medialny – z przyjemnością obejmuję patronat nad nowościami wydawniczymi. Książka pod patronatem jest promowana na stronie w specjalnie oznaczonych wpisach, na Facebooku i Twitterze. Wymagane jest dużo wcześniejsze przesłanie egzemplarza wstępnego, informacji prasowych oraz zdjęć do wykorzystania (media pack). Szczegółowe warunki współpracy patronackiej ustalane są każdorazowo indywidualnie z wydawcą.

Przykłady: Jenny Colgan „Spotkajmy się w kawiarni”, Drugie Życie Książki

 • Zapowiedzi i relacje z wydarzeń literackich, np. targów książki, spotkań z autorami, gal przyznawania nagród literackich.

   Przykłady: I. Targi Książki dla Dzieci w Krakowie, Lotna czytelnia, Krakowski księgozbiór

 • Opracowanie przepisu inspirowanego literaturą – wpis na stronie + na FB, zdjęcia z widocznym logo wydawnictwa i okładką, wykorzystanie informacji prasowych, podlinkowanie do strony wydawnictwa, możliwość umieszczenia dodatkowej reklamy w boxie reklamowym (szczegóły dotyczące boxów: w zakładce współpraca). Wycena indywidualna.

   Przykład: Pradel & Vanrell – Saint-Exupery. Ostatnia tajemnica

fa7bd3b934199664a194f87883edeaf7

źródło

2. NA CZYM POLEGA KAMPANIA KOMPLEKSOWA?

Działania kompleksowe obejmują kilka form współpracy/promocji danego tytułu, autora lub wydawnictwa, np. połączenie recenzji z konkursem, reklamą banerową, reklamą na sliderze, itp. Zakres działań ustalam wspólnie z wydawnictwem, starając się zaproponować jak najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę potrzeby wydawcy. Więcej o możliwych formach współpracy – tutaj. Kampania kompleksowa zazwyczaj jest płatna i wyceniana indywidualnie.

3. CZY MOŻLIWE SĄ DZIAŁANIA NIESTANDARDOWE?

Oczywiście – im bardziej pomysłowo i kreatywnie, tym lepiej. Jestem otwarta na wszelkiego rodzaju nietypowe działania. Jeśli Wydawca wpadnie na pomysł niestandardowej akcji czytelniczej, innego niż zwykle wydarzenia promującego tytuł, ciekawych gadżetów, itp. bardzo chętnie zapoznam się z pomysłami i zaproponuję kreatywne rozwiązania promocyjne.

247b9ed0cb709bd46252ba05d54ab87d

źródło

4. JAKIE  KSIĄŻKI  NAJCHĘTNIEJ  RECENZUJĘ? 

Literaturę faktu, belletystykę, rzadziej poezję i poradniki. Literaturę podróżniczą, ale nie przewodniki. Literaturę kobiecą i książki kulinarne, o ile są naprawdę dobre. Książki dla dzieci – wszystkie poza ilustrowanymi w stylu disney’owskim lub będące książkową wersją serialu.

5. JAKIE  KSIĄŻKI  MNIE NIE INTERESUJĄ?

Fantasy, science-fiction, literatura młodzieżowa.

6. CZY WARTO PRZESYŁAĆ KATALOGI NOWOŚCI I ZAPOWIEDZI WYDAWNICZYCH?

Tak – w każdej ilości! Katalogi nowości i zapowiedzi można przesyłać na adres mailowy (podany na końcu strony), po wcześniejszym kontakcie.

7. DLACZEGO TAK WAŻNE JEST PRZESŁANIE PRESS PACKU?

Press pack (inaczej: media pack, press/media kit) to wcześniej przygotowany zestaw materiałów promocyjnych dotyczących autora, wydawanego tytułu i samego wydawnictwa, wysyłany w celach wizerunkowo- informacyjnych. Press pack zazwyczaj składa się z informacji prasowej, danych liczbowych, informacji o nagrodach i wyróżnieniach, zdjęć, gadżetów, filmów, materiałów z obecności w mediach, itp.

Dlaczego warto przesyłać press pack? To proste – im więcej informacji o książce dostarczy mi Wydawca, tym więcej wiem o tytule i autorze i tym ciekawszą i bogatszą mogę napisać recenzję.

b5ce891e5af9948d7aad49cb3abe4deb

źródło

8. WYDAWNICTWA, Z KTÓRYMI WSPÓŁPRACUJĘ:

Wydawnictwo A5Agora Wydawnictwo bonaWydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo_Czerwony_KonikWydawnictwo Dwie SiostryWydawnictwo Drzewo Babel Wydawnictwo HelionWydawnictwo MarginesyWydawnictwo Muza SA Wydawnictwo NamasWydawnictwo Noir sur BlancWydawnictwo OfficynaWydawnictwo Otwarte Wydawnictwo PascalWydawnictwo prószyński i s-ka Wydawnictwo SensusWydawnictwo WABwilga Wydawnictwo LiterackieWydawnictwo ZakamarkiWydawnictwo ZnakWydawnictwo Znak Emotikon Wydawnictwo Litera Nova

9. KONTAKT

recenzje@bookmeacookie.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *