Drożdżowe bułeczki króliczki (bunny buns)

Jest urokliwość ;-)

Puszyste, miękkie, delikatnie słodkie drożdżówki w kształcie królików. Docelowo wielkanocne, ale w praktyce nie muszą być jedynie wielkanocne. Ciasto świetnie sie wyrabia, równo i sprawnie rośnie, i w porównaniu do surowych zajączków, gotowe bułki po upieczeniu są 2-3 razy większe.

BUNNY BUNS – DROŻDŻOWE BUŁECZKI KRÓLICZKI
składniki na 6 dużych królików

  • 220 g mleka
  • 30 g świeżych lub 7 g (1 saszetka) suchych
  • 80 g cukru
  • 80 g miękkiego masła
  • 500 g mąki pszennej lub mąki pszennej 00 jak na pizzę
  • 1 większe jajko lub 2 małe
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 6 rodzynek
  • 1 jajko ekstra + 1 łyżka mleka do posmarowania po wierzchu

Mleko podgrzewamy do temperatury 37 stopni – czyli letnie, delikatnie ciepłe mleko, takie, że jak włożycie do niego palec to jest komfortowe jak ciepła kąpiel. Drożdże kruszymy lub wsypujemy do miski, dolewamy 50 g mleka (resztę zostawiamy w garnuszku, już nie podgrzewając), 1 łyżkę mąki, 1 łyżkę cukru. Mieszamy dokładnie, aż drożdże się rozpuszczą. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut.

Do dużej miski przesiewamy pozostałą mąkę (wyjdzie jej ok. 480 g), sól, dosypujemy pozostały cukier (wyjdzie go teraz ok. 70 g). Mieszamy. Robimy dołek i wbijamy w niego jajko, dolewamy pozostałe mleko z garnuszka (trochę się ochłodzi i to dobrze), miękkie masło najlepiej posiekane jeszcze w kostkę i cały zaczyn drożdżowy z miski pod przykryciem.

Mieszamy – zaczynamy od środka łyżką lub łopatką i zagarniamy coraz większe kręgi, aż ciasto zacznie się łączyć. Nie dodajemy mąki! Ciasto samo przestanie się kleić do rąk, gdy będzie dobrze wyrobione. Gdy mieszanie łyżką/łopatką jest już uciążliwe, wyrzucamy ciasto na stolnicę i wygniatamy ręcznie ok. 5 minut. Delikatnie można teraz podsypać mąką stolnicę, by ciasto się do niej nie przykleiło. Można też umieścić ciasto w mikserze planetarnym i wyrabiac koncówką z hakiem ok. 5-10 minut.

Wyrobione ciasto przekładamy do miski i odkładamy na godzinę w ciepłe miejsce, pod przykryciem, aż podwoi swoją objętość.

Po tym czasie ciasto delikatnie odpowietrzamy, wyrabiamy 1 minutę na stolnicy i dzielimy na części.

Najlepiej zrobić sobie z ciasta wałek i podzielić tak:
2/3 wałka odkrawamy – to będą brzuchy królików
z pozostałej części 2/3 znowu odkrawamy – to będą głowy królików
a to co zostanie to ogonki.

Każdą podzieloną w ten sposób część (będziecie mieć teraz trzy) dzielimy na 6 części – chcemy mieć 6 królików, a więc potrzebujemy 6 brzuchów, 6 ogonków i 6 głów.

Teraz przyda Wam się instrukcja obrazkowa:

Gotowe króliczki smarujemy mieszaniną jajka z mlekiem. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni C i przykrywamy w tym czasie jeszcze całą blachę z królikami ściereczką, by w czasie czekania na rozgrzanie się piekarnika jeszcze trochę wyrosły. Wstawiamy doo nagrzanego pieca na ok. 15-20 minut, do lekkiego zrumienienia. Nie pieczemy dłużej niż potrzeba.

Smacznego!

W dłoni widać jak duże są – raczej spore!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *