Kolekcja Klasyka Literatury dla dzieci. WILGA

Dobrych kilka lat temu byłam w Anglii i pamiętam jak stałam w księgarni przed półką z książkami dla dzieci. Jak zaczarowana patrzyłam na te wszystkie książki, których tytuły dobrze znałam z dzieciństwa, ale których okładki nie krzyczały do mnie milionem kolorów. Angielskie książki dla dzieci wydały mi się wtedy po prostu bardzo ładne. 

Do tej pory takie mi się wydają. Brytyjczycy wypuszczają ładne serie, spójne, minimalistyczne, które stanowią kontrast do większości dziecięcych zabawek, przedmiotów i programów. To tak jak z drewnianymi zabawkami albo szmacianymi lalkami – one wszystkei są proste i mniej wydziwione, a dzieci je kochają. 

00ac0b388d286911eb415c5acf8ed1d2Penguin Books, seria Classics dla dorosłych

Nie wiem czy bardziej, czy mniej, czy tak samo – ale fakt faktem, że są ładne. I jeśli przynajmniej pomagają rodzicom nie dostać oczopląsu od nadmiaru kolorów i faktur, co przy dziecięcych zabawkach jest gwarantowane, to tak, super, spełniają swoją rolę. Do tej pory najbardziej znaną kolekcję literatury dla dzieci wydawała Nasza Księgarnia – ostatnio wpadły mi w ręce książki z Wilgi i dlatego przypomniałam sobie o tej angielskiej księgarni. I okazało się, że dobrze mi się przypomniało, spójrzcie!

penguingroupusa_9780141346632_1376066015Penguin Books, seria Classics dla dzieci

Jak dobrze, że te książki ukazały się u nas! Że ktoś to wziął, przetłumaczył, wydał i polskie dzieciaki też mają do nich dostęp. Seria jest piękna, minimalistyczna, z czarno-białymi ilustracjami i detalami w środku, które zwracają uwagę dzieci w nienachalny sposób. Do tej pory ukałao się siedem tytułów: Mały Książę, Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Przygody Tomka Sawyera, Piotruś Pan i Wendy, Ania z Zielonego Wzgórza, Przygody Alicji w Krainie Czarów i Mała Księżniczka. Wszystkie książki mają twarde solidne okładki, ale nie są ciężkie – a to ma duże znaczenie przy czytaniu z i dla dziecka – kiedy książkę trzyma się na kolanach albo w powietrzu, albo gdy dziecko usiłuje już czytać samo. 

Trzymam kciuki za rozrost kolekcji – tytuły zachęcają, bo nie są klasycznymi bajkami. To faktycznie bardziej literatura dla dzieci niż bajki dla dzieci. Są pięknie wydane – wszystkie z zachowaniem spójności stylistycznej, w środku jest dużo delikatnych ozdobników, które podkreślają charakter książki, ale nie odciagają wzroku dziecka i nie krzyczą kolorami. 

Literatura dziecięca_Wilga1

Seria Klasyka Literatury
wydawnictwo Wilga
twarde okładki, książki lekkie
do kupienia w: księgarniach stacjonarnych, internetowych, fb: https://www.facebook.com/WydawnictwoWilga/

IMG_2406

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *