Chleb pytlowy na zakwasie

Ten chleb jest fantastyczny! Będę go powtarzać, bo znikał jeszcze ciepły. Do jego przygotowania musicie mieć mąkę pytlową – to rodzaj mąki żytniej o typie 720, czyli bardzo drobno zmielone ziarno żyta.

Można dodać do niego odrobinę mąki pszennej, ale to jest tylko niewielki procent całości. Jeśli posiadacie zakwas żytni, będzie idealnie pasował do całego chleba, ale jeśli wyhodowaliście sobie inny, przygotujecie chleb i na nim, ważne tylko, by był naprawdę dojrzały i aktywny (pamiętajcie, że gdy trzymacie zakwas w lodówce, musicie wyciągnąć go minimum na kilka godzin przez użyciem, zakwas musi się powoli ocieplić, dokarmiacie go i dopiero używacie do przygotowania ciasta).

Chleb pytlowy ma rewelacyjną strukturę, chrupiącą skórkę, a po wystudzeniu dobrze się kroi. W smaku obłędny. Bardzo, bardzo do powtórzenia niebawem.

CHLEB PYTLOWY NA ZAKWASIE

SKŁADNIKI NA 1 DUŻĄ KEKSÓWKĘ

ZACZYN

  • 100 g aktywnego zakwasu, np. żytniego
  • 250 g jasnej mąki żytniej typ 720 = mąka pytlowa
  • 200 ml ciepłej wody

Aktywny zakwas rozpuść w wodzie, wsyp mąkę żytnią i wymieszaj drewnianą łyżką do połączenia. Miskę przykryj folią/talerzem i ostaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 12 godzin.

CIASTO CHLEBOWE

  • cały powyższy zaczyn
  • 350 g jasnej mąki żytniej typ 720 (można dać 275 g mąki żytniej i 75 g mąki pszennej)
  • 20 g soli
  • 250 ml wody
  • opcjonalnie do dorzucenia do środka: 2-3 garści ziaren słonecznika

Do wyrośniętego zaczynu wlej wodę, wsyp sól i mąkę. Dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką. Ciasto będzie lepkie i gęste. Przełóż je do keksówki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką, wierzch wyrównaj szpatułką lub drewnianą łyżką, posyp słonecznikiem. Przykryj folią/talerzem/ściereczką i poczekaj, aż chleb wyrośnie – mi zajęło to 2 godziny, może również wyrastać dłużej.

Piekarnik nagrzej do 240 stopni C, wstaw foremkę z chlebem i po 15 minutach zmniejsz temperaturę do 220 stopni C. Piecz jeszcze ok. 40-60 minut. Po upieczeniu pozostaw do ostygnięcia.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *