Julia Child – Francuski szef kuchni

Kilka lat temu Wydawnictwo Literackie wypuściło na rynek grubą książkę Child zadrukowaną drobnym maczkiem. Błąd. Tamta była chuda. To ta jest gruba. I ma co najmniej dwa razy tyle przepisów. 

„Francuski szef kuchni” firmowany jest jako zawierający wszystkie przepisy z kultowego telewizyjnego show. Słyszałam od paru osób, że w wersji angielskiej książka jest dużo grubsza, więc nie jestem pewna, czy faktycznie są tu wszystkie przepisy, ale szczerze? Nie mam ochoty zawracać sobie tym głowy.

julia_chickens_custom-33d1529e25cfcc522fa90565b19eeed02ed3c516-s6-c30

źródło zdjęcia: npr

W środku znajdują się klasyczne przepisy na dania autorstwa francuskiej boginii patelni. Od musu czekoladowego, przez naleśniki, po idealny omlet. Znalazłam nawet przepis na brokuła a la polonaise (czyli z bułką tartą i jajkiem na twardo). Jest i oczywiście flagowy przepis na klasyczny francuski winegret. Ta książka to jak apteczka pierwszej pomocy i kompleksowy podręcznik kuchni w najlepszym wydaniu – w jednym. Można z nią w ciemno przynieść do domu cokolwiek i zrobić z tego potrawę godną pięciogwiazdkowego szefa kuchni.

Książka to jedno, a to co kryje się na jej początku, to odrębna bajka. Wstęp jest mistrzowski. Julia Child opowiada, jak trafiła do telewizji i że tak naprawdę wcale w tej telewizji nie chciała być. To, że przez kilkadziesiąt lat uczyła całe rzesze Francuzów gotować porządnie, rozpoczeło się… przypadkiem. Ale już nieprzypadkowo się rozwinęło. I trwa, tak naprawdę, do dziś – bo z każdą kolejną książką pomaga gotować coraz lepiej i lepiej.

Ocena: 7/10

Julia Child – Francuski szef kuchni

przeł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Wydawnictwo Literackie

Kraków 2013

s. 520

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *