Chleb pszenny razowy na zakwasie

O tym chlebie też marzyłam długo – lubię mąki razowe bardzo, a że wczoraj wróciły do stacjonarnych sklepów, pieczenie jest jeszcze prostsze. Chleb jest stuprocentowo pszenny, łącznie z zakwasem, ale jeśli nie posiadacie pszennego, można przygotować go na jakimkolwiek innym, byleby był dojrzały i aktywny. Pszenny razowiec jest gotowy do rozkrawania jeszcze w ten sam dzień, musicie tylko poczekać aż dobrze się ostudzi. W środku jest wilgotny, skórka pozostaje niesamowicie chrupiąca i pięknie się przypieka. Ciasto chlebowe wspaniale rośnie podczas wyrastania i jeszcze później w piecu.

CHLEB PSZENNY RAZOWY NA ZAKWASIE

SKŁADNIKI NA 1 DUŻY CHLEB

  • 200 g zakwasu pszennego (może być też żytni lub orkiszowy)
  • 1 łyżka soli
  • 450 g ciepłej, ale nie gorącej, przegotowanej wody
  • 50 g płatków owsianych + trochę do posypania po wierzchu
  • 150 g mąki pszennej (typ 550 lub 650)
  • 350 g mąki pszennej razowej (typ 2000)

Zakwas wymieszać z wodą. Dosypać soli. Przesiać obie mąki do miski z zakwasem, wsypać płatki owsiane. Wymieszać szpatułką lub drewnianą łyżką. Ciasto będzie dosyć gęste, ale mokre. Przykryć folią lub ściereczką, odstawić na całą noc (lub 6-8 godzin).

Przygotować formę (u mnie długa keksówka), wysmarować olejem i wysypać mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia i przelać ciasto do formy. Rozgrzać piekarnik do 250 stopni C i piec ok. 10 minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 210 stopni C i dopiekać ok. 60 minut. Chleb po postukaniu w niego od spodu powinien wydać głuchy odgłos.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *