Adam Wajrak – Zwierzaki Wajraka

Ta książka powinna nazywać się „Encyklopedia Wajraka”. Z każdej strony zerka i kuka inne zwierzę, które w dodatku pisane jest przyjaznym dzieciom językiem.

Weźmy wilka. Można się rozpisać, nawet bez wybitnie szczegółowej wiedzy, którą Adam Wajrak na pewno ma, na 2 strony. A tu: prosto, z sensem, językiem zrozumiałym przez właściwego czytelnika tej książki: czyli dzieci. Nawet obrazek się zmieścił. I ramka z „warto wiedzieć”. I wcale nie ma tam ścisku. Dzieci męczą się, czytając długie opisy i pisanie dla nich jest dużo trudniejsze niż tworzenie historii albo zbiorów informacji dla dorosłych. Tymczasem Adam Wajrak w każdym opisie przemyca ciekawostki i rzadkie fakty, na które nie wpadłby nawet dorosły.

„Zwierzaki Wajraka” są podzielone na pięć podstawowych kategorii: zwierzęta z parków, lasów, miasta i wsi, zwierzęta wodne, leśne, zwierzaki europejskie (czyli co u nas nie mieszka, ale warto zobaczyć) i cała reszta, która się nie kwalifikuje do poprzednich czterech kategorii: mieszkańcy otwartych terenów, łąk, pól, bagien, gór i różnych terenów „z pogranicza”. Świetna podręczna lektura z podstawowymi informacjami, którą warto trzymać sobie na półce.

 Zbiór wszystkich najważniejszych zwierzaków w pigułce, dla dzieci, które potrafią już czytać (bo ilustracje to właściwie profesjonalnie wykonane szkice, nie jak dla maluchów uproszczone), ale też i dla młodszych, którym czytają rodzice – dzieki temu na obrazkach zobaczą jak dokładnie wyglądają zwierzaki, w prawdziwym życiu, a nie w bajkach jak świnka Pepa (z całym szacunkiem do autorów i pomysłodawców Pepy).

IMG_20140804_152711ADAM WAJRAK – ZWIERZAKI WAJRAKA

ILUSTRACJE: ANNA KLONOWSKA

Wydanie II

Agora

Biblioteka Gazety Wyborczej

Warszawa 2014

s. 350

format: 16,5 x 21,5, miękka oprawa

ocena: 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *