Pizza bez drożdży

Dzwonię do mamy, mamo możesz dać mi przepis na twoją pizzę bez drożdży? Ale tam się daje drożdże. Ale jak sie daje, jak miała być bez?

Okazało się, że jednak się nie daje, to znaczy nie trzeba, to znaczy w ogóle przepis jest na pierogi szwedzkie, które jednak świetnie nadają się na zrobienie pizzy, co moja mama uskuteczniała przez całe moje dzieciństwo. Przepis jest oczywiście napisany tak, że nic nie wiadomo, to znaczy jeśli zna się podstawowe proporcje na różne ciasta, można się domyślić ile czego dodać, ale jeśli nie, to well, życzę powodzenia.

Mi się w ogóle wydaje, że to jest pizza, którą pamięta z dzieciństwa bardzo dużo osób, szczególnie tych, którzy born in 80′, ciasto w ogóle nie przypomina klasycznego spodu do pizzy, ani cienkiego, ani grubego, to jest półkruche ciasto, które w zależności od ilości dodanego oleju lub oliwy wychodzi bardziej kruche bądź tylko kruche delikatnie, w środku pozostając puszyste.

PIZZA BEZ DROŻDŻY

SKŁADNIKI NA 1 PIZZĘ

  • 2 miarki (np. szklanki) mąki
  • 1 łyżeczka sody lub proszku do pieczenia – można przygotować też wersję z jedną łyżeczką suchych drożdży, ale jeśli ich nie macie, proszek/soda świetnie da radę
  • 1 miarka pół na pół zimnego mleka i oleju – polecam zmienić proporcje na 2/3 mleka i 1/3 oleju lub oliwy – ciasto wychodzi bardziej plastyczne, lepiej się formuje, jest bardziej puszyste przy grubej pizzy, a przy rozwałkowaniu na cienko dobrze trzyma swój kształt
  • 1 duża szczypta soli
  • 1 mała szczypta pieprzu
  • opcjonalnie do ciasta: suszone oregano lub bazylia, ok. 2 łyżki
  • na pizzę: dowolne dodatki
  • sos pomidorowy: passata pomidorowa + do smaku: szczypta cukru, sól, pieprz, czosnek, bazylia, oregano, trochę oliwy
  • sos czosnkowy: jogurt naturalny lub grecki + do smaku: 1-2 ząbki czosnku, sól, pieprz, trochę oliwy, świeża bazylia albo oregano, może być 1 łyżka majonezu, ale niekoniecznie, jeśli sos ma być lekki

Przesiej mąkę do dużej miski. Dodaj sól, proszek do pieczenia/sodę. Odmierz mleko i olej, wlej do miski. Uwaga: poniżej dwa spody do pizzy, po prawej ten z proporcją oleju i mleka pół na pół, czyli pół szklanki oleju, pół szklanki mleka – ciasto wychodzi twardsze (olej wysusza ciasto i je ściska) i trudniej się formuje, po upieczeniu jest bardziej kruche, po lewej 2/3 szklanki mleka, 1/3 szklanki oleju, ciasto jest miękkie, dobrze się ugniata i po upieczeniu jest bardziej puszyste.

Wymieszaj wszystkie składniki łyżką, a potem ręką. Wyłóż blachę ciastem – możesz rozłożyć ciasto dłońmi lub rozwałkować, jak wolisz, ja zwykle rozkładam dłońmi, jest szybciej. Jeśli pieczesz w foremce, wylep także ranty. Możesz wstawić ciasto na ok. 10-15 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C, ale nie jest to konieczne.

Rozłóż na spodzie sos pomidorowy, cienką warstwę. Posyp startym serem i dalej układaj dodatki według uznania. Jeśli chcesz użyć świeżych ziół lub liści (np. rukoli), układasz je na pizzy dopiero po upieczeniu. Możesz polać po wierzchu odrobiną oliwy lub posypać oregano.

Piecz w piekarniku nagrzanym do 220 stopni C przez ok. 20-30 minut, aż spód nie będzie upieczony (możesz piec na dolnej półce piekarnika).

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *