Iwanicki & Pater – I co na to Jonasz?

dottpics 012 (Kopiowanie)

Trafił mi się rarytas – książka wydana w dwóch egzemplarzach. Cała jej historia jest niesamowita. Pewnego razu był sobie Jonasz. Miał koleżankę, Tosię, która postanowiła złożyć mu niezapowiedzianą wizytę. Zamiast Jonasza zastała jednak tylko jego brudne skarpetki. Tylko i aż, bo skarpetki były jak na części codziennej garderoby wyjątkowo rozgadane. To jeszcze zresztą nic! Skarpety szybko się rozochociły i zaczęły przedstawiać Tosi też resztę przypralkowej elity: koszulkę pachnąca bułką z czekoladą i kisielową bluzkę. Cała historia niesamowicie działa na wyobraźnię. Niebo jest puszyste jak serek, tęcza zrobiona jest z lizaków z odstającymi patyczkami, po czekoladowej górze można zjeżdżać na sankach. A wszystkie te rzeczy dzieją się w kieszeni brudnych spodni Jonasza!

dottpics 023 (Kopiowanie)

I oczywiście ilustracje – zaprzyjaźnione, bo dottpicsowe, namalowane autorską techniką. Kolorowe, okrągłe i kanciaste, zachwycające z każdej strony książki: prosto, z lewej, z prawej, do góry nogami. Na tym zresztą polegają dottpicsy: można nimi obracać na wszystkie strony, a za każdym razem zobaczy się coś nowego, coś, czego nie widać z innej perspektywy.

Niemal bym zapomniała. Napisałam o dwóch egzemplarzach książki. Kto ma drugi? Jonasz. To był jego urodzinowy prezent od taty.

Autorka rysunków, Justyna Pater, zawodowo warsztatuje dzieciaki w ramach prowadzonych przez siebie warsztatów plastycznych (a od października także warsztatów eko) w Dzieciakach w formie. W co drugi czwartek, w krakowskiej Cafe Culce na ul. Mostowej 14. Tematy kolejnych zajęć, informacje o zapisach i szczegóły znajdziecie tutaj.

Zdjęcie2186-1024x401 (Kopiowanie)

dottpics 007 (Kopiowanie)Krzysztof Iwanicki, Justyna Pater – I co na to Jonasz?

Wydawnictwo Czyta Lipa

Kraków 2012

s. 36

 

 

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *