Latem ludzie zwykle czekają na festiwale muzyczne. Zaczyna się szał na trasy koncertowe. Inni znikają na miesiąc, zaszywając się z dala od miejskiej dżungli. Jeszcze inni wyjeżdżają na wiejskie turnusy pod chmurką. A ja niezmiennie od kilku lat przebieram nogami z niecierpliwością czekając na miejskie kina plenerowe.
Rozkład jazdy na najbliższe letnie miesiące – kina plenerowe w Krakowie na wakacje 2018: w kolejności ogłaszanie swoich repertuarów.
KINA PLENEROWE W KRAKOWIE 2018
I. BALOWE KINO PLENEROWE
Gdzie: Bal (na Zabłociu), ul. Ślusarska 9. Wjazd przez bramę od ul. Przemysłowej. Przed Balem parking, na ul. Ślusarskiej i ul. Lipowej również.
Najgorętsze w Krakowie Sezonowe Kino Plenerowe przed zabłockim BALem ♥ Przez całe lato: filmy pełnometrażowe i szorty (krótkometrażówki), przed Balem jest ogromna przestrzeń, przed którą ustawiają się leżaki, ławki, krzesła i jak ktoś jest spragniony skrawka zieleni, może klapnąć na sztucznej trawie. Bal ma też świent ogródek z żółtymi szezlongami, zadaszeniem, oświetleniem i cudnymi sadzonkami. Jest super przyjemnie! W repertuarze już: „Wszystko, co kocham”, „Między nami dobrze jest”, dla młodych rzeczywiście i młodych duchem m.in. „Miś Paddington”.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/balowekinoplenerowe/
grupa: https://www.facebook.com/groups/613535512149054/
fot. Alicja Bytnar
II. KINO PLENEROWE AGH
Gdzie: kino odbędzie się na MS AGH pomiędzy Klubem Zaścianek, a DS-8 Stokrokta. Obraz rzucany będzie na ścianę domu studenckiego. Wejście przez Klub Zaścianek.
Centrum Mediów AGH oraz Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH zapraszają na trzecią edycję Kino AGH: bezpłatnych pokazów plenerowych dla studentek, studentów i przyjaciół AGH. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest wnoszenie alkoholu. Na terenie imprezy można skorzystać z baru oraz toalety. Liczba krzeseł i leżaków jest ograniczona, dlatego warto zabrać ze sobą coś do siedzenia (np. krzesła, leżaki, koce). W repertuarzem.in.: „Melancholia”, „Tylko kochankowie przeżyją”, „Dzikie historie”, „Młodość”.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Teren imprezy pomieści maksymalnie 450 osób. Bramy otworzą się o godz. 21:00.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/kinoagh/?fref=pb&hc_location=profile_browser
fot. Paweł Szupiluk, KSAF
III. KINO NA TRAWIE. KINO WIELU KULTUR
Gdzie: jak sama nazwa wskazuje: na trawie.
Pokazy odbywać się będą co dwa tygodnie w czwartki, a w przypadku niepogody pokaz przeniesiony zostanie na kolejny czwartek. Start ok. godz. 20.30.
Harmonogram:
- 7 czerwca – park Jordana – Niemcy
- 21 czerwca – plac Axentowicza – Malta
- 5 lipca – park Stacja Wisła
- 19 lipca – ogród przy Instytucie Austriackim ul. Krupnicza – Austria
- 9 sierpnia – park Bronowice – Włochy
- 23 sierpnia – Ogród Mehoffera – Francja
Idea pokazu „Kino na trawie. Kino wielu kultur.” to coś więcej niż tylko kino plenerowe. W ramach projektu organizatorze chcą połączyć odkrywanie nowych, często mieszkańcom nieznanych terenów zielonych Krakowa z odkrywaniem nowej kultury, którą można poznać dzięki filmom. Filmy prezentowane będą w językach oryginalnych z polskimi napisami – stąd pomysł na tematyczne pokazy filmowe według kraju danego filmu. Fajny zabieg też pod względem obcokrajowców przebywających w Polsce.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/events/1288823634583943/
IV. KINO POD CHMURKĄ, KLUB KUŹNIA
Gdzie: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie, os. Złotego Wieku 14, Nowa Huta
Budżet Obywatelski ma moc! Kolejne kino plenerowe w Nowej Hucie (poza corocznym Bulwartem nad Nowohuckim Zalewem – o nim później, gdy ogłoszą program) jest możliwe do zrealizowania dzięki ubiegłorocznej edycji BO. Fajnie, bo os. Złottego Wieku to nie jest pierwsza wyjściowa lokalizacja, jaka przychodzi do głowy, kiedy chce się zrobić wypad na wycieczkę po Nowej Hucie. Szkoda, bo tam jest świetnie: jest duży park, nawet dwa, alejki, mnóstwo miejsca do wyjścia z dziećmi albo wybiegania psa.
Cykl plenerowych pokazów filmowych będzie połączony z wydarzeniami artystycznymi i kulturalnymi (warsztaty plastyczne, artystyczne, cyrkowe, prezentacje i występy grup artystycznych).
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/KlubKuzniaOKN/, https://www.facebook.com/events/2041524679442913/
V. BULWART SZTUKI
Gdzie: Zalew Nowohucki, ul. Bulwarowa. Kino letnie rozkłada się od strony Dłubni, czyli jak obejdziecie zalew dookoła, idąc od wejścia na Bulwarowej, traficie. Zresztą – widać z każdego brzegu zalewu.
Info od organizatorów: na tegorocznym Bulwar[t]cie znajdzie się miejsce dla dobrego kina. Zapraszamy w czwartkowe, letnie wieczory do „Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego” – jednego z przygotowanych dla Was cyklów filmowych. Na tegorocznym Bulwar[t]cie znajdzie się także miejsce dla dobrego kina. Zapraszamy w czwartkowe, letnie wieczory do „Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego” – jednego z przygotowanych dla Was cyklów filmowych.
Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z gośćmi: reżyserami, aktorami, scenografami, kompozytorami czy autorami zdjęć, którzy ujawnią szczegóły pracy nad prezentowanymi produkcjami.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/events/392811274566758/397410700773482
VI. PLAC IMBRAMOWSKI
Gdzie: Plac Imbramowski
Trzecia edycja kina plenerowego połączonego z letnią potańcówką i dobrym jedzeniem: zlotem foodstucków. Wydarzenie potrwa dwa dni, w sobotę startuje o godzinie 18, w niedzielę o godzinie 12. W programie m.in. zlot food truck’ów, kuchnia z czterech stron świata, piwo rzemieślnicze, euro bungee, strefa „Pod Nocnym Eko Bazarem”, potańcówka w stylu retro, z muzyką z lat ’70 ’80 ’90. W niedzielę od godziny 20 kino plenerowe
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/events/204688846816239
VII. KINO NA TARASIE. KINO AGRAFKA
Gdzie: Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8, przy Plantach nieopodal księgarni pod Globusem.
Kino Na Tarasie to magiczne kino plenerowe pod rozgwieżdżonym krakowskim niebem – na tarasie Kina Agrafka. Projekcje pod gwiazdami rozpoczną się 22 czerwca o 21:30. W razie niepogody pokazy odbywać się będą w sali kina. Bilety: Poniedziałek – Święto Dobrego Kina
każdy bilet 12 zł. Seniorzy, uczniowie oraz rezerwujący bilety przez internet mają taniej. Na tarasie są leżaki i fotele kinowe, dostępne są tez kocyki.
Bezpłatne/płatne: płatne.
Repertuar: facebook: pierwszy tydzień: https://www.facebook.com/events/1398112656988565/, strona kina: https://www.facebook.com/pg/kinoagrafka
VIII. SZTUKA ZA 8. KINO ARS
Gdzie: Kino Ars, na rogu ulic Świętego Jana i Świętego Tomasza, wejście od ul. Św. Tomasza.
Letni przegląd filmowy w jednym z najbardziej klimatycznych studyjnych kin w Krakowie. Jak co roku o tej porze Kino Ars codziennie odpala filmy, za których obejrzenie zapłacicie tylko 8 złotych. Seanse odbywają się w salach kinowych, przegląd trwa całe wakacje – od czerwca do sierpnia. Filmów do wyboru jest multum, organizatorzy podzielili je na tematyczne tygodnie. W repertuarze znalazły się m.in. Twój Vincent, Twarz, Dziewczyna we mgle, Madame, Na karuzeli życia, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Najlepszy, Lady Bird, Cicha Noc, Fantastyczna kobieta, Morderstwo w Orient Expressie, Tamte dni, tamte noce, Czerwona jaskółka, Niemiłość, I tak cię kocham, Atak Paniki i… kilkadziesiąt innych tytułów!
Bezpłatne/płatne: płatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/events/1810706529022715/
IX. LETNIE TANIE KINOBRANIE. KINO POD BARANAMI
Gdzie: Kino pod Baranami, Rynek Główny 27, wejście przez bramę w Pałacu pod Baranami.
12. wakacyjny festiwal filmowy w Kinie Pod Baranami. Letnie Tanie Kinobranie to 9 tygodni tematycznych z ponad setką filmów do obejrzenia. Przegląd trwa całe wakacje, od czerwca do sierpnia. Tanie bilety, akcja „Zbieraj kino”, pokazy pod gwiazdami, plakatobranie, konkursy, pokazy genialnych filmów. Organizatorzy publikują listę filmów na stronie kina oraz w wydarzeniu na facebooku – linki poniżej.
Bezpłatne/płatne: płatne.
Repertuar: facebook: www.kinopodbaranami.pl, https://www.facebook.com/events/1716413368457971/
X. FILMOWE LATO KOMEDIOWE. FORUM PRZESTRZENIE
Gdzie: Forum Przestrzenie, plaża przed knajpą, ul. Marii Konopnickiej 28.
Leżak, widok na Kraków, Wisła, niebo, gwiazdy, zachód słońca, ekran, znajomi, czyli kolejna edycja „Filmowego Lata” w Forum Przestrzenie.
W każdy czwartek po zachodzie słońca. Bezpłatnie. Na miejscu są leżaki, ale może ich zabraknąć + zabierzcie ze sobą koce. Start, gdy się ściemni – około 21.00. W tym sezonie Forum przypomina najlepsze polskie komedie, m.in. Wniebowzięci, Vabank, Poranek Kojota, Dzień Świta, Hydrozagadka, Ciało. W razie niepogody seanse odbywać się będą w holu. Partnerem Filmowego Lata jest OFF RADIO KRAKÓW.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/events/465475630562866
XI. LETNI PROJEKTOR
Gdzie: w różnych miejscach Krakowa, sprawdzajcie koniecznie FB (link poniżej).
Letni Projektor to inicjatywa czteroletnia, pokazy filmowe gościły już m.in. na bulwarach, na Kazimierzu, na placach miejskich czy w Szpitalu Specjalistycznym im. Babińskiego. W tym roku pierwszy pokaz plenerowy odbędzie się na placu przed Starą Synagogą na ul. Szerokiej. W ten sposób zainaugorowana zostanie IV edycja przeglądu filmów o tematyce żydowskiej „Przestrzeń Obrazu”. Pokaz odbędzie się w ramach 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: http://www.jewishfestival.pl/pl/, https://www.facebook.com/events/1712301255474368/, https://www.facebook.com/pg/LetniProjektor
fot. Olga Kozicka
XII. KINO LETNIE W PAWILONIE JÓZEFA CZAPSKIEGO – MNK
Gdzie: Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 14, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK).
Już po raz trzeci Pawilon Kina Letniego zaprasza na letnie pokazy filmowe. W sobotnie wieczory w Pawilonie Józefa Czapskiego będą odbywać się trzy cykle:
LIPIEC – Nowocześnie, awangardowo, nietuzinkowo
SIERPIEŃ – Nienasyceni sztuką
WRZESIEŃ – Portrety przedstawicieli świata sztuki
Wstęp od godziny 20:45, seanse zaczynają się o 21. Sprawdźci koniecznie repertuar – można spodziewać się m.in. The Square, Manifesto, Tom of Finland, Nienasyceni, Głośniej od bomb. Repertuar jest rewelacyjny!
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: http://mnk.pl/aktualnosci/pawilon-kina-letniego-2018, https://www.facebook.com/events/217492852306830/
XIII. KINO LETNIE W MOCAKU – OJCZYZNA W SZTUCE
Gdzie: MOCAK, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (Museum of Contemporary Art in Kraków), ul. Lipowa 4.
Przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy Ojczyzna w sztuce | Motherland in Art. Pokazy odbywają się w piątki o godzinie 21 w podcieniach MOCAK-u od 29 czerwca do 31 sierpnia.
Wszystkie filmy są wyświetlane z polskimi napisami. Każda z projekcji zostanie poprzedzona wstępem dotyczącym ukazywania ojczyzny w kinie, opracowanym przez filmoznawcę Adriana D. Kowalskiego.
Temat ojczyzny jest obecny w filmie od samych jego początków, choć przez twórców był traktowany różnie, w zależności od potrzeb – najczęściej wiązano go z bieżącą polityką i nastrojami społecznymi. W tegorocznym programie kina letniego towarzyszącego wystawie Ojczyzna w sztuce | Motherland in Art proponujemy inne spojrzenie na tę problematykę. Prezentowane filmy ukazują starcia jednostki z różnymi ojczyznami – zarówno „małymi”, jak i „dużymi”. To właśnie w tych prywatnych, ukazywanych przez reżyserów zmaganiach z pojęciem ojczyzny formułują się jej rzeczywiste, o wiele bliższe życiu i codzienności definicje.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: https://www.facebook.com/events/777688909094526/
XIV. 10. KRAKÓW SUMMER ANIMATION DAYS
Gdzie: Mały Rynek w Krakowie.
Od 26 do 29 lipca 2018, plenerowe pokazy najlepszych animacji z ostatniego sezonu. Wstęp wolny na wszystkie projekcje oraz warsztaty. Filmy mają angielskie napisy.
10. Krakow Summer Animation Days to wydarzenie plenerowe realizowane przez Fundację Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej ETIUDA&ANIMA we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. W trakcie czterech wieczorów na Małym Rynku w Krakowie zostaną zaprezentowane filmy animowane m. in. z Norwegii, Kanady, Australii, Izraela, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Rosji, Danii, Francji czy USA. Zobaczymy Oscar Nominated Shorts – krótkometrażowe filmy animowane nominowane do Oskara, najlepsze animacje słowackie przygotowane przez Slovak Film Institute i International Animation Festival Fest Anča z okazji 25-lecia Słowackiej Animacji oraz animacje nagrodzone na festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima (Polska), Anima – The Brussels Animation Film Festival (Belgia), Volda Animated Film Festival (Norwegia). Nie zabraknie także najnowszych pełnometrażowych animacji: m.in. nominowana do Oskara ręcznie malowana opowieść o Van Goghu – Twój Vincent (reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman) czy wykonana techniką lalkową historia najsłynniejszego psa, który poleciał w kosmos Łajka (reż. Aurel Klimt).
Podczas Krakow Summer Animation Days przygotowujemy również warsztaty animacji dla dzieci oraz warsztaty wideoklipu dla młodzieży (13-18 lat).
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: www.ksad.pl, https://www.facebook.com/events/183260232359774/
XV. KINO LETNIE NA DEKERTA
Gdzie: Food Truck Park na Placu Dekerta 21
Co czwartek na placu przy ulicy Dekerta 21 można będzie zobaczyć dwa filmy – o 17.30 i 20. Filmy wybieracie razem z organizatorami głosując na propozycje w wydarzeniu na facebooku. Leżaki, ekran 300 cali, jedzenie, picie, ciepłe sierpniowe noce… Rozkręciłam się ;) Wpadajcie wybadać, bo to pierwsza edycja letniego kina w tym miejscu!
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: https://www.facebook.com/events/1868224529887309/
XVI. PRZEDWOJENNE KINO PLENEROWE
Gdzie: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papierowa 2
W klimacie rozgwieżdżonego nieba, na wygodnych leżakach w urokliwej scenerii Dworku wspólnie obejrzymy filmy z dawnych lat.
28 lipca – ABC Miłości (1935) Komedia obyczajowa, reż. Michał Waszyńki.
4 sierpnia – Doktór Murek (1939) Dramat, reż. Juliusz Gardan.
11 sierpnia – Dziewczyna szuka miłości (1938) Melodramat, reż. Romuald Gantkowski.
18 sierpnia – Halka (1937) Melodramat, musical, reż. Juliusz Gardan.
25 sierpnia – Ludzie Wisły (1938) Film obyczajowy, reż. Aleksander Ford.
Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Najlepsze przedwojenne produkcje
soboty lipca i sierpnia
Scena Plenerowa, godz. 21.00
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: https://www.facebook.com/events/348358372360539/