Gdzie na kino plenerowe w Krakowie? 2016

13639734_10209739493714071_389921663_oUwielbiam.kina.plenerowe.

Może to jakieś skręcenie z zaprzeszlych czasów, kiedy pierwszym skojarzeniem z kinem pod chmurą było: kino samochodowe! A zaraz po nim maraton kolejnych: amerykańskie filmy (czemu amerykańskie tego nie wiem), można siedzieć i jeść, można siedzieć na k o c u, można leżeć, można wyjść bez zwracania na siebie uwagi jak się film nie podoba, no ogólnie: można wszystko. Można być małym bogiem przez sto dziesięć minut i zazwyczaj nie ma reklam. I jest ciepło. I tną komary. Kina plenerowe są super.

Jak się w nich połapać? W tym roku sobie uporzadkowałam – mówię: będę miała w jednym miejscu, na fejsbuniu w jednym folderze, wszystko sobie poznaznaczam, na wszystko się zapiszę i będą mi wyskakiwały powiadomienia, o tak. No wyskakiwały, ale w najmniej odpowiednim momencie i masowo na telefonie: brylulylululYLYLY ping! ping! ping! „masz pięćset pięćdziesiąt trzy wydarzenia w swojej okolicy” ping! ping! ping! „i trzy kolejne!”

AaAaAaAa.

No dobrze.

To sobie już sama uporzadkuję. A przy okazji może i wam się przyda. Krakowskie kina plenerowe, tarasowe, leżakowe, na świeżym powietrzu anno domini 2016 (kolejność przypadkowa):

 

1. MEK MUZEUM ETNOGRAFICZNE W KRAKOWIE

Kiedy? wtorki o 21.00

Kto co? W okresie wakacji zapraszamy do wspólnego oglądania filmów poruszających temat miłości, ślubu i wesela. Spotykamy się we wtorki o 21.00 na podwórku Domu Esterki (ul. Krakowska 46). Każdy pokaz poprzedzimy krótkim wstępem twórców wystawy „Wesela 21”.
W programie m.in. NIEBIAŃSKIE ŻONY ŁĄKOWYCH MARYJCZYKÓW (2012), HEDI (2016) , GNIJĄCA PANNA MŁODA (2005) CZARNY KOT, BIAŁY KOT (1998), DYBUK (1937).
Adres: pl. Wolnica 1, ul. Krakowska 46, 31-066 Kraków
Co jak leje? W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych pokazy filmów odbędą się w Ratuszu – plac Wolnica 1.
Wstęp: wolny
Witryna: https://www.facebook.com/events/2044240125800442/?active_tab=highlights

2. PAWILON KINA W CZAPSKIM

Kiedy? soboty o 21.00

Kto co? Od lipca w Pawilonie Józefa Czapskiego zapraszamy na pokazy filmów w ramach naszego nowego cyklu PAWILON KINA. Będziemy spotykać się w ogrodzie Pawilonu w każdą sobotę lipca, sierpnia i września. Już 2 lipca zobaczymy pierwszy film z cyklu „Artysta przy pracy”. Biografie ludzi sztuki to dla kina niezwykle wdzięczny temat. Arcyciekawe życiorysy, niesamowite perypetie oraz istotna strona wizualna są niezbędnymi składnikami każdego udanego filmowego projektu. Filmy z tego cyklu będziemy prezentować przez cały miesiąc.

W sierpniu przyjrzymy się szczególnemu momentowi w życiu każdego twórcy: etapowi kreowania dzieła. Cykl „Obsesje artysty” pokaże, w jaki sposób rodzi się koncepcja oraz jak wygląda wykonanie – często najważniejszego – tekstu, obrazu, zdjęcia czy dźwięku w całej karierze. Seanse we wrześniu będą gratką dla wszystkich, którzy lubią dzieła autotematyczne. Zobaczymy dzieła z cyklu „O kinie w filmie” – czyli w jaki sposób może przebiegać praca nad ruchomym obrazem pokazana na ekranie.

W PAWILONIE KINA pokażemy tytuły nagradzane najważniejszymi wyróżnieniami w świecie filmu. Każdy seans poprzedzi krótki wstęp wygłoszony przez uznanych filmoznawców oraz dziennikarzy.

Adres: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
Co jak leje? zadaszenia/dobrze wziąć parasole
Wstęp: wolny
Witryna: https://www.facebook.com/events/1619533381695024/

3. 13. WAKACYJNE PODRÓŻE FILMOWE – KINO NA TARASIE W KINIE AGRAFKA

Kiedy? Codziennie o 21.30

Kto co? Kino Na Tarasie – magiczne kino plenerowe pod rozgwieżdżonym krakowskim niebem, na tarasie Kina Agrafka. Seanse odbywają się na tarasie Kina Agrafka (dobrze jest się ciepło ubrać), codziennie o 21.30. Przy zakupie pierwszego biletu poproście o kartę Podróży Filmowych – przy zakupie każdego kolejnego biletu zgarniacie nagrody (ja już mam: film na dvd i drugi bilet gratis). Przecudowna obsługa. Na tarasie są leżaki, fotele i fotele kinowe – obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy, nie ma miejsc numerowych, dobrze być wcześniej, jeśli chcecie spocząć na leżakach. Rezerwacje trzeba odbierać max 20 min przed seansem, potem są kasowane.

Adres: Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków
Co jak leje? kino z tarasu przenosi się do sali kinowej. Uwaga: dostępne kocyki, ale czasami jest zimno. Warto zabrać swoje + ciepło się ubrać (zawsze się można rozebrać)
Wstęp:  normalne bilety – 15-18 pln, ulgowe – 13-14 pln, zniżki dla seniorów, w poniedziałki – wszystkie 11 pln
Witryna: http://www.kinoagrafka.pl/, https://www.facebook.com/events/288326834851478/

4. BALOWE KINO PLENEROWE

Kiedy? w każdy czwartek, piątek, sobotę i niedzielę po zmroku
Kto co? Jedyne w swoim rodzaju kino plenerowe na Zabłociu. W tym roku na leżakach przed BALem obejrzymy filmy takie jak „Locke”, „Persepolis”, „Amy” czy „Melancholia”. Nie zabraknie też festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves Festival!
O niedzielnych seansach zadecydujecie sami – oddając w grupie (https://www.facebook.com/groups/613535512149054/) głosy na zaproponowane przez nas filmy :) Zaczynamy codziennie po zmroku, w czwartki, piątki, soboty i niedziele od lipca do września ♥
Adres: BAL, ul. Ślusarska 9, Kraków (Zabłocie)
Co jak leje? Są parasole (takie duże), reszta standardowo: parasole, pelerynki
Wstęp: free
Witryna: https://www.facebook.com/events/1633472203637640/https://www.facebook.com/groups/613535512149054/

5. NOWY BULWART SZTUKI – KINO NAD ZALEWEM NOWOHUCKIM

Kiedy? niedziele, start po zmroku
Kto co? Odwiedźcie największą plenerową sale kinową w Nowej Hucie. Na leżakach, kocach, pufach będziemy oglądać, przeżywać i rozmawiać o kinie. Pokażemy Wam zestaw wyjątkowych fimów, których wspólnym mianownikiem będzie pasjonująca historia. Ode mnie [BMAC]: do siedzenia są snopki siana, kocyki, maty do jgowania – ogólnie niczego nie brakuje. Za plecami jest bar. Start po zmroku, zazwyczaj 20.30-21.00. Program na bieżąco dostępny na FB. Tegoroczny repertuar jest super, sprawdźcie, witrynę podaję na dole.
Adres: ul. Bulwarowa, 31-751 Kraków
Co jak leje? pelerynki, parasole, hops pod drzewa albo do białego domku (bar) 
Wstęp: wolny
Witryna: https://www.facebook.com/events/1108175369240304/

6. LETNIE KINO W MOCAKU – MUSEUM OF CONTEMPORARY ART IN KRAKÓW

Kiedy? piątki o 21.00
Kto co? Przez całe wakacje zapraszamy na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki poruszanej przez wystawę „Medycyna w sztuce”!  Pokazy odbywają się w piątki o godzinie 21 w podcieniach MOCAK-u. Kino letnie w MOCAK-u to również wyjątkowa okazja zobaczenia na dużym ekranie pierwszego sezonu serialu „The Knick”, o narodzinach współczesnej chirurgii. Pokaz serialu w reżyserii Stevena Soderbergha odbywać się będzie naprzemiennie z głównym programem, a na każdy seans przypadać będą dwa odcinki.

Każda z projekcji zostanie poprzedzona wstępem Adriana Kowalskiego – filmoznawcy, doktoranta w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Adres: ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków
Co jak leje? standard: pod dach, pereryny, parasole
Wstęp: wolny
Witryna: https://www.facebook.com/events/1783234015282197/?fref=ts

7. KINO NA DACHU MCK – PTAKI

Kiedy? czwartki o 20.30
Kto co? Wydarzenie towarzyszy wystawie „Max Ernst. Sny ornitologa”: http://mck.krakow.pl/wystawy/max-ernst-sny-ornitologa
Kino na dachu MCK to już trzeci wakacyjny cykl filmowy, towarzyszący wystawom prezentowanym w Galerii MCK. W poprzednich latach na naszym tarasie widokowym gościliśmy kino czeskie oraz izraelskie. W tej edycji kina na dachu MCK motywem łączącym poszczególne spotkania oraz prezentowaną wystawę będą ptaki. Na afiszu będzie królować różnorodność gatunkowa – obejrzymy m.in. horror gotycki, horror baletowy, brytyjskie kino zaangażowane, amerykańskie kino niezaangażowane, melodramat radziecki a wreszcie japońską sielankę osadzoną w Chinach. Czasem nawiązanie do „ptasiego tematu” będzie dosłowne, jak w filmach Kes czy Ludzie-ptaki w Chinach, czasem metaforyczne (Mewa, Lecą żurawie). Pokażemy również filmy, które wykorzystują motyw ptaków do budowania atmosfery grozy (Czarny łabędź, Kruk). Cykl poprowadzi Maciej Stroiński, doktor filmoznawstwa, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Adres: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25, 31-008 Kraków
Co jak leje? Standard: parasole, pelerynki.
Wstęp: Wstęp wolny, obowiązują wejściówki. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki mozna zdobyć poprzez stronę wydarzenia na FB.
Witryna: https://www.facebook.com/events/616629768501671/

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *