Lekkie ciasto do zrobienia raz dwa. Nieskomplikowane i szybkie. Tyle od strony „technicznej”. Od smakowej: lekkie, puszyste, z owocami i kokosową kruszonką. Pycha. W smaku podobne trochę do drożdżowego – to zasługa maślanki. Do ciasta można użyć dowolnych owoców: u mnie najbardziej klasycznie wrześniowo: śliwki.
Placek ze śliwkami i kruszonką
Składniki:
2,5 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka maślanki
1/2 szklanki oleju
3 jajka
owoce: śliwki – nie za dużo, bo w cieście zrobi się zakalec: ja poukładałam tyle, że przykryły całe ciasto
kruszonka: 150 g masła lub margaryny i na oko: mąka, cukier, wiórki kokosowe: dodawałam po trochę w równych porcjach tyle każdego składnika, żeby powstały okruchy nie klejące się do rąk
Przygotowanie:
Wrzucić do miski wszystkie składniki suche: mąkę, cukier, proszek do pieczenia. Wymieszać i dodać mokre: maślankę, olej, jajka. Wymieszać do połączenia się składników (tak jak na ciasto na muffinki). Piekarnik nagrzać do 175oC. Blachę wysmarować masłem lub margaryną, posypać mąką i wylać na nią ciasto. Na wierzchu ułożyć wydrylowane śliwki (mała sztuczka: ja zawsze układam skórką do dołu, wtedy nigdy się nie zapadają).
Zrobić kruszonkę: włożyć do miski masło i dodawać tyle mąki, cukru i wiórków kokosowych, żeby powstały okruchy. Posypać wierzch ciasta, wstawić do piekarnika.
Piec ok. 40 minut.
Kruszonka będzie zrumieniona, a ciasto blade. W razie wątpliwości – sprawdzic drewnianym patyczkiem.
Smacznego!
Comments
Ciasto robię trzeci raz, właśnie siedzi w piekarniku. Za pierwszym razem zdecydowałam się na jabłka – wyszło super, za drugim na śliwki i mi wpadły razem z kruszonką na dno, ale i tak wyszło dobre. Teraz robię również ze śliwkami, tylko mama poradziła mi, żeby ciasto posypać odrobiną bułki tartej, z tego co zaglądam do piekarnika – optymistycznie to wygląda – kruszonka i śliwy nadal widoczne :) Dzięki za bardzo przyjemny przepis! Ania
Witam piekłam ciasto i wyrosło niskawe i kruszonka też wpadła do środka:(ale w smaku bardzo dobre)
Oj tak, to jesienna klasyka. U nas chyba ulubiona.
Wspaniałe :)
Pyszne ciasto Asiu. :)
Lubię takie. Z kruszonką są najlepsze.
Pozdrawiam Cię :)
Dziękuję, przepis świetny, ciasto udało się przepysznie :) Śliwki nie opadły mimo że były wręcz zakopane pod kruszonką, bo uwielbiamy kruszonkę ;) Wiórek miałam trochę za mało więc nie było ich czuć, zwłaszcza, że śliwki posypałam cynamonem… mniammm!
Fotkę i notkę wrzuciłam na blog: http://jaskiniacafe.blogspot.com/
Pozdrawiam :)
Pingback: Nieco inne hanmade | Polskie Rękodzieło
W tym sezonie śliwki postanowilam wykorzystać na maksa :) Ciasto planuję upiec na dniach, tylko pytanie – jak zmienić proporcje (i czy w ogóle trzeba?), jeśli chcę użyć mąki bezglutenowej? Z racji diety tylko na taką mogę się zdecydować. Stale używam tej: http://freedelikatesy.pl/maka_kukurydziana_500g_bezgluten.html W ogóle poproszę o przepis na jakieś sprawdzone ciasto dla bezglutenowców! :)
Author
Kasiu, szczerze mówiąc nigdy nie robiłam ciasta na mące kukurydzianej, ale ja bym jej dała tyle samo albo ciut mniej… Pozwój, że się dowiem i Ci odpowiem :)
Author
Ok, już się dowiedziałam. Z kukurydzianą mąką Ci nie wyjdzie, bo ona ma zupełnie inne właściwości niż mąka pszenna. Najlepiej kupić specjalną mąkę bezglutenową, ona jest dostępna np. w sklepach eko albo na allegro można zamówić sobie za jednym zamachem więcej i z niej robić ten placek ze śliwkami.
Uwielbiamy takie ciasta, są najlepsze!