Chałka

Bułka, które rośnie jak szalona! Przygotowywałam ją razem z moją grupą dzieci i rodziców w ramach warsztatów on-line. Już od dawna miałam na nią ochotę, ale tak jak z masłem ziołowym – ciągle coś, a jeszcze przed kwarantanną absolutnie nie było czasu: na cierpliwe czekanie, aż chałka wyrośnie, zaplatanie, robienie kruszonki…

Chałka jest niesamowicie satysfakcjonującym wypiekiem. Pięknie wyrasta, trzyma swój kształt, a z podanych niżej proporcji wyjdzie wam taka wielkości połowy standardowej blachy/kratki, którą wkładacie do pieca – więc sporo. Samo wyrabianie ciasta drożdżowego bywa superprzyjemne, zawsze lubiłam to robić, ugniatać, wygładzać i nadawać kształt.

Jeśli tylko macie drożdże – świeże lub suszone – polecam wypróbować.

CHAŁKA

 • 250 ml ciepłego mleka (nie gorącego)
 • 70 g cukru
 • 20 g świeżych lub 7 g suszonych drożdży (= zwykle standardowa saszetka)
 • 1 duże jajko
 • 500 g mąki pszennej
 • 60 g miękkiego masła
 • szczypta soli
 • 1 jajo do posmarowania wierzchu gotowej chałki
 • kruszonka: 1 szklanka mąki pszennej, pół szklanki cukru, 2/3 kostki masła

Zrób zaczyn: do miski lub garnuszka z mlekiem wkrusz lub wsyp drożdże, dodaj 1 łyżkę cukru i 4 łyżki mąki (odmierzone odpowiednio z 70g cukru i 500 g mąki). Wymieszaj, przykryj czystą, suchą ściereczką i odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce.

Resztę mąki przesiej do dużej miski, dodaj resztę cukru, sól, jajko i miękkie masło. Po kwadransie wlej do mąki zaczyn i wymieszaj – najlepiej robić to najpierw jakąś dużą drewnianą łyżką albo szpatułką, a gdy mieszanie łyżką będzie już trudne, oprósz dłonie mąką i zagnieć ciasto na jedną gładką i lśniącą kulę. Dobre efekty daje bicie/rzucanie ciasta o stolnicę lub blat – chodzi o możliwie jak najlepsze napowietrzenie ciasta i rozbicie twardych struktur w środku. Ciasto po ugniataniu i wybiciu zrobi się miększe.

Odłóż ciasto do miski, przykryj ściereczką i odstaw ponownie w ciepłe miejsce, tym razem na 1 godzinę. W tym czasie możesz zrobić kruszonkę: wymieszaj mąkę, cukier i masło (obojętnie ciepłe czy zimne), jeśli kruszonka jest za bardzo klejąca, dodaj więcej mąki, a jeśli za sucha, dodaj więcej masła. Ma się kruszyć i mieć konsystencję półsuchego piasku.

Gdy ciasto wyrośnie po godzinie, wyjmij je z miski i krótko zagnieć, by pozbyć się nadmiaru powietrza w środku (za chwilę znowu go nabierze). Podziel ciasto na trzy części, z każdej utocz wałek długości ok. 40 cm i zapleć wszystkie wałki jak warkocz. Końcówki schowaj pod spód. Przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, posmaruj wierzch jajkiem, posyp obficie kruszonką i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na ok. 30-40 minut. Będziesz widzieć, że chałka jest gotowa, gdy przyrumieni się i przestanie być miękka.

Smacznego!

Comments

  1. Post
   Author
 1. Kalina

  Ta chałka jest WSPANIAŁA! Wyszła cudownie, jedliśmy gorącą, choć podobno nie wolno, ale jak tu się powstrzymać? Świetny przepis 😊

  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *