Bagietki

Bagietki to trochę zabawa w pieczenie: dużo elementów, o których trzeba pamiętać, od dokładnego wymieszania drożdży po odpowiednie nacięcie. To zdecydowanie wyższa szkoła glutenowej jazdy.

W przeciwieństwie do chleba na zakwasie, któremu nic złego się nie stanie, jeśli posiedzi w piecu trochę dłużej, co najwyżej jest skórka może stać się bardziej chrupiąca, bagietki nie lubią siedzieć w piecu za długo. Dokładnie jak ciasto biszkoptowe – suchy patyczek i wyciągamy. Bagietki są stosunkowo cienkie w przekroju, więc by ładnie wyrosły i jednocześnie pozostały miękkie, nie można z nimi przedobrzyć. Dużo tych „nie można”. Ale gdy już wypieczecie dobre bagietki, zdecydowanie będą warte całego zachodu.

BAGIETKI

SKŁADNIKI NA 3 BAGIETKI

  • 350 ml ciepłej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 szczypta cukru
  • 1 łyżeczka suchych drożdży lub 3 łyżeczki świeżych
  • 400 g mąki pszennej

Przygotować rozczyn drożdżowy: w 50 ml ciepłej wody rozpuścić drożdże, dodać cukier i 1 łyżkę mąki. Wymieszać, przykryć ściereczką i zostawić, aż drożdże się aktywują (ok. 10-15 minut). Do dużej miski przesiać mąkę, dodać sól, pozostałą wodę oraz rozczyn drożdżowy. Wymieszać, zagnieść szybko elastyczne i miękkie ciasto, odłożyć pod ściereczkę do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę w ciepłe miejsce.

Po tym czasie podzielić ciasto na trzy części, uformować z każdej z nich wałek, palcami „zbierając” ciasto pod spód bagietek. Skręcić wałki wokół własnej osi i poukładać na blasze na papierze do pieczenia w odstępach. Papier między bagietkami nieco podnieść, aby stworzył rynienki dla bagietek. Z obu stron blachy położyć ściereczki, formując je w wałki, by skrajne bagietki także nie rozlazły się na boki. Przykryć całość ściereczką i zostawić na ok. 30 minut do ostatecznego podrośnięcia.

Tuż przed wstawieniem do pieca naciąć bagietki na wierzchu i skropić wodą (sprayem lub pędzelkiem). Ściągnąć ściereczki z blachy. Wstawić bagietki do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C. Można spryskać od razu boki piekarnika albo wstawić naczynie z wodą na spód – bagietki będą wtedy bardziej chrupiące.

Piec ok. 30 minut, do lekkiego zrumienienia. Bagietek nie można piec za długo, wtedy twardnieją i robią się suche, a mają pozostać puszyste, więc jeśli wasz piekarnik piecze szybciej, możliwe, że bagietki będziecie piec nawet 20 minut. Sprawdzajcie po prostu na bieżąco.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *