Śniadaniowy pszenny chleb (lekki i puszysty)

Przepis o dokładnie tej nazwie („favourite white bread”, update: zmieniłam nazwę, bo okazało się, że ulubiony jest jednak inny) znalazłam w odmętach amerykańskiej blogosfery (to a propos ostatniego wpisu, w którym rozpływałam się nad angielskimi określeniami na wszystko, co związane z jedzeniem) – dokładnie tutaj. I w sekundę po spróbowaniu z automatu stał się też moim ulubionym!

Jest łatwy i nieskomplikowany, delikatny i mięciutki, bardziej przypomina chlebową wersję weki – ale to jednak nadal chleb, nie bułka. Wydaje mi się, że jest bardzo zbliżony do tego, co nazywa się „białym śniadaniowym chlebem” za oceanem – do pałaszowania w wersji dżem-masło orzechowe, ugrilowania z serem lub z masłem i miodem. To chleb drożdżowy, więc w przeciwieństwie do moich ukochanych chlebów na zakwasie będzie wysychał – ale! idealnie wtedy nadaje się na tosty francuskie albo do wszelkiego rodzaju puddingów, także do bruschetty – jest lekkim i delikanym pieczywem, które do wymienionych potraw jest po prostu idealnie (z cheba zakwasowego takich cudów raczej nie zrobicie). Grzanki: ależ również tak!

Niesamowicie puszysty, bardzo dobrze wyrasta. Podoba mi się, choć zanim go upiekłam, raczej bym siebie o to nie posądzała.

Połowa chleba zjedzona, a ja lecę dalej przeczesywać amerykański internet w poszukiwaniu podobnie świetnych przepisów.

ULUBIONY ŚNIADANIOWY PSZENNY CHLEB
składniki na 1 duży bochenek, przepis Michelle z Brown Eyed Baker
[English version below]

 • 2 łyżeczki drożdży instant = 1 saszetka 7 g
 • 1/3 szklanki + 1 i 1/3 szklanki ciepłej wody
 • 1 łyżeczka cukru pudru
 • 1 łyżka soli
 • 1,5 łyżki niesolonego miękkiego masła pokrojonego w kostkę w temperaturze pokojowej – może być też roztopione i ostudzone
 • 4,5-5 szklanek mąki pszennej
 • 1,5 łyżki niesolonego masła (stopione, do posmarowania)

W misce miksera wymieszaj drożdże w 1/3 szklanki ciepłej wody i odstaw na 5 minut. Dodaj pozostałe 1 i 1/3 szklanki ciepłej wody, cukier, sól, masło i 2 szklanki mąki i wymieszaj.

Używając haka do ciasta, mieszaj na niskich obrotach i stopniowo dodawaj pozostałą mąkę, aż ciasto będzie miękkie, ale nie lepkie (może nie być konieczne użycie całej mąki). Kontynuuj ugniatanie, aż uzyskasz miękką kulę ciasta, która będzie odchodzić od boków misy miksera. Trwa to około 7-10 minut (u mnie zwykle 5- możesz to samo robić też ręcznie, bez miksera). Ciasto przełóż do lekko natłuszczonej miski. Przykryj czystą ściereczką i umieść w ciepłym miejscu, by wyrosło, powinno podwoić swoją objętość (ok. 1 godziny).

Ciasto wyłóż na czystą, lekko posypaną mąką powierzchnię. Delikatnie dociśnij, by usunąć nadmiar powietrza. Podziel ciasto na dwie części i pracując z jednym kawałkiem na raz, delikatnie uformuj je w prostokąt. Zwiń prostokąt, zaczynając od krótszego końca, w bardzo ciasny rulon (jak roladę). Przełóż do form (najlepiej keksówek, które wcześniej wyłóż papierem do pieczenia). Przykryj bochenki ponownie ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce ponownie na 1 godzinę. Nastaw piekarnik na 185 stopni C.

Posmaruj bochenki odrobiną roztopionego masła. Piecz przez 30 do 35 minut, obracając w połowie, aż uzyskają złoty kolor. Wyjmij z piekarnika i od razu posmaruj większą ilością roztopionego masła. Pozostaw do ostygnięcia na 10 minut, a następnie wyjmij z form i całkowicie ostudź przed pokrojeniem. Chleb można przechowywać w woskowijce, lnianym worku lub chlebaku w temperaturze pokojowej do 4 dni. Można go również zamrażać do 1 miesiąca.

FAVOURITE WHITE BREAD RECIPE
thanks to Michelle from Brown Eyed Baker
ingredients for 1 big loaf

 • 2 and 1/4 teaspoons instant yeast
 • 1/3 cup + 1 and 1/3 cups warm water (divided)
 •  1 teaspoon granulated sugar
 •  1 tablespoon salt
 •  1,5 tablespoons unsalted butter, cubed, at room temperature
 •  4,5 to 5 cups all-purpose flour
 •  1,5 tablespoons unsalted butter (melted, for brushing)
 1. In the bowl of a mixer, stir to dissolve the yeast in 1/3 cup of the warm water, and let sit for 5 minutes. Add the remaining 1 and 1/3 cups warm water, sugar, salt, room temperature butter, and 5 cups of the flour and stir to combine.
 2. Using a dough hook, mix on low speed and gradually add the remaining flour until the dough is soft and tacky, but not sticky (you may not need to use all of the flour). Continue to knead until a soft ball of dough forms and clears the sides of the bowl, about 7 to 10 minutes.
 3. Place the dough in a lightly greased bowl and turn it over so it is completely coated. Cover with plastic wrap and set in a draft-free place to rise until doubled in size, about 45 minutes to 1 hour.
 4. Turn the dough out onto a clean, lightly floured surface. Gently press it all over to remove any air pockets. Divide the dough in two and, working with one piece at a time, gently pat it into a 9×12-inch rectangle. Roll up the rectangle, starting on the short end, into a very tight cylinder. Pinch to seal the seams and the ends, tuck the ends of the roll until the bread, and place into greased loaf forms. Cover the loaves loosely and place in a draft-free area until doubled in size, 30 to 45 minutes.
 5. Position an oven rack on the lowest setting and preheat the oven to 185 degrees C.
 6. Brush the loaves with some of the melted butter. Bake the loaves for 30 to 35 minutes, rotating halfway through, until golden brown.
 7. Remove from the oven and immediately brush with more of the melted butter. Allow to cool for 10 minutes, then remove from the pans and cool completely before slicing. The bread can be stored in an airtight bread bag or wrapped tightly in plastic wrap at room temperature for up to 4 days. It can also be frozen for up to 1 month.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *