Pieguski na niedzielne popołudnie

Ostatnie przedwielkanocne wypieki. Zaczyna się skromnie, małymi. Mam słabość do takich ciastek. W dodatku w szufladzie na słodkości znalazłam mnóstwo bakalii. Tak mnóstwo, że w dodatku i na sernik starczy, i na paschę. I jeszcze zostanie. Środowy plan działania uwzględnia jeszcze babkę – a jaką, to niech będzie wielkanocną kinder niespodzianką.

Pieguski nakrapiane czekoladą, w czarno-czerwone ciapki: rodzynki i żurawina. Takie typowe domowe ciastka. Które pieką się w odstępach an dużej blaszce, rumienią się na wierzchu, a potem pachną waniliowo i przyjemnie chrupią w zębach. Najprostsze, najszybsze i najdomowsze. Jak ostygną, pach! do puszki, żeby były długo świeże. Puszka stoi w kuchni na blacie i co chwile ktoś przychodzi i podwędza po jednym. Blaszana pokrywka tylko co chwilę brzdęka.

Desktop (Kopiowanie)

Takie mam miłe skojarzenia z weekendami. (Tak, wiem, że jest wtorek i weekend lata świetlne za nami). Bo niedziele są leniwe, powolne, z czasem na popołudniowe pieczenie ciastek. Trochę poczytać, trochę pogotować i posiedzieć sobie razem. Nie, żeby w tym czasie odchodziły jakieś intelektualne, mocnożyciowe rozmowy. My tylko razem czytamy. Każdy swoje, ale razem.

Pieguski na niedzielne popołudnie

Składniki:

  • 150 g masła
  • 140 g cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1 jajko + 1 żółtko
  • 230 g mąki
  • 30g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 tabliczka ulubionej czekolady, posiekanej na mniejsze kawałki
  • duża garść rodzynek
  • duża garść żurawiny
  • duża garść fistaszków
  • 2 łyżki płatków kokosowych (kryzysowo mogą być wiórki)

Przygotowanie:
Nagrzej piekarnik do 180 stopni C.
Ubij masło z cukrem zwykłym i waniliowym na puszysty, jasnożółty krem. Dodaj jajko i żółtko, mąkę i proszek do pieczenia. Na końcu wrzuć czekolade i wszystkie bakalie: w moim przypadku żurawinę, rodzynki, orzechy i płatki kokosowe (możesz zrobić swój miks i powrzucać co tylko dusza zapragnie). Wymieszaj na jednolita masę. Ciasto włóz na pół godziny do lodówki. Po tym czasie odrywaj z niego po kawałku i formuj w dłoniach kulki. Jeśli chcesz małe ciasta, jak moje, utaczaj w dłoniach kulki wielkości orzecha włsokiego. Jesli chcesz większe – weź więcej ciasta i po ułożeniu ciastek na blasze (wczesniej wysmarowanej masłem), lekko je spłaszczaj. Pamietaj o zachowaniu odstępów! Ciasta niewiele, ale urosną w piekarniku. Piecz 12-15 minut, wyjmij, lekko przestudź, zdjemij z blachy na kratkę kuchenną albo talerzyk do całkowitego ostudzenia.

IMG_1609

 

Comments

  1. j♥

    jejku skad mozna wziac platki kokosowe – jakos nigdzie nie moge znalezc, moze zle szukam? zwykly sklep, jaki dzial? bo marzy mi sie domowa granola o kokosowym aromacie

  2. Kini^^

    zanim dotarłam do samego przepisu, po pierwszym zdjęciu pomyślałam ‚wyglądają jak sklepowe pieguski!’
    zjeżdżam w dół i stwierdzam, że najwyraźniej niewiele się pomyliłam, poza faktem, że nie sklepowe a ‚najdomowsze’ :) i pewnie o niebo lepsze od kupnych :)

  3. Kuchareczka

    Kini – o tak, domowe lepsze! :)
    j – w sklepie nigdy nie widziałam. Ja kupuję na targu, straganie, placu – zwał jak zwał – gdzie sprzedają warzywa, owoce, etc. Sa tam też budki z bakaliami: suszonymi owocami, orzechami – na wagę. I ja tam kupuję.
    Asiu – Nocne kuszenie po umyciu zębów jest jeszcze większe ;)
    Madziu – proste, piegowate, pyszne. Wszystko na P :) buziak na środę!
    Anlejko – wieczorna reglamentacja ;)

  4. anlejka

    Wszyscy żyją. Znaczy wieści mam od jednego zjadacza, z drugim siedziałam do 16 na zajęciach, więc myślę, że wszystko działa tak jak powinno. Jedynym problemem była wielka nieufność w me umiejętności kulinarne- ale tu się akurat nikomu nie dziwię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *