Podpłomyki

Wersji podpłomyka jest tyle, ile osób, które go przygotowują. Gdy zaczniecie szukać przepisów na podpłomyki zdziwicie się ile wariacji tego przepisu już powstało. Idealnym bliźniaczym przykładem są kopytka: czasem z samym serem, czasem z serem i ziemniakami, innym razem tylko ziemniaczane, niekiedy z roztopionym masłem lub śmietaną w cieście i tak dalej.

W przypadku podpłomyków powszechne jest dodawanie do ciasta oleju, masła, śmietany, jogurtu, drożdży, sody, niekiedy nawet jajek. Podpłomyki w mojej wersji są najbardziej ascetyczne – po pierwsze dlatego, że chciałam, aby pęcherze powietrza były widoczne, po drugie planowałam wykorzystać je jako placki do zawijania (podobnie do tortilli). Podpłomyki mogą posłużyć również jako spód do pizzy (do upieczenia w piecu lub na suchej rozgrzanej patelni), placki pszenne do zjadania od razu po przygotowaniu czy jako zastępnik chleba. Pamiętajcie tylko, że jeśli chcecie, aby pozostały miękkie, musicie trzymać je po zrobieniu zawinięte w ściereczkę.

PODPŁOMYKI

SKŁADNIKI NA 10 ŚREDNICH PODPŁOMYKÓW

  • 300 g mąki pszennej
  • 1 szklanka wrzątku = 250 g
  • 1 duża szczypta soli

Mąkę przesiej do miski. Dodaj sól, wymieszaj. Jeśli chcesz dodać jakieś zioła (świeże lub suszone), zrób to teraz. Zalej mąkę wrzątkiem i wymieszaj drewnianą łyżką. W pewnym momencie ciasto nie będzie się dało już mieszać łyżką, wtedy przełóż je na stolnicę oprószoną mąką i delikatnie wyrabiaj. Delikatnie jest tu słowem kluczowym – ciasto jest miękkie i takie ma pozostać. Nie naciskaj na ciasto z całej siły, raczej roluj je po stolnicy na boki, delikatnie dociskając i zbierając tym samym pozostałą mąkę. Wyrabianie ciasta może zająć ok. 5 minut.

Ciasto przykryj ściereczką i odrywaj z niego kule wielkości średniego orzecha włoskiego. Wałkuj na podsypaną mąką stolnicy na cieniutkie placki i kładź po jednym na rozgrzaną suchą patelnię. Placki będą lekko się powiększać, a na powierzchni utworzą się wybrzuszenia od ciepłego powietrza.

Ciepłe placki odkładaj na deskę lub talerz, przykryj ściereczką. Jeśli chcesz, aby podpłomyki pozostały miękkie, trzymaj je przez cały czas nakryte materiałem.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *