Pierniczki gryczane (bezglutenowe)

Z mąki gryczanej i na gryczanym miodzie, bo została mi resztka takiej mąki, a miód gryczany nietrudno dostać. Po przyjściu do domu otwarłam słoik i odleciałam, bo przypomniały mi się nagle wszystkie dziecięce wakacje na wsi, Mazury, jeziora, zobaczyłam nierówny kawałek tłustego twarogu na talerzu i twardą pajdę ciemnego chleba, która zwykle leżała obok.

To wszystko było w tym słoiczku z miodem, który przyniosłam do domu.

Z mąkami bezglutenowymi trzeba uważać i mieć minimalną wiedzę odnośnie procesów chemicznych i fizycznych w kuchni, żeby z nimi eksperymentować. Mąki bezglutenowe: kukurydziana, ryżowa, gryczana, między innymi, nie mają glutenu (ok, no wiem), więc nie mają naturalnego kleju, który, po rozrobieniu takiej mąki jakimś płynem, w tym przypadku miodem i masłem, spaja wszystko i zamienia w elastyczny placek. Ciasto gryczane, gdy jest ciepłe, przypomina nieco takie przygotowane na mące krupczatce, na maleńkie grudki, natomiast po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach od przygotowania zamienia się w suchą masę przypominającą trochę mokry piasek. Wystarczy dodać wtedy odrobinę zimnej wody, zagnieść z nią ciasto i to pomaga na jedno-dwa wałkowania, dzięki temu łatwiej wam będzie wycinać ciasteczka.

Jeśli nie przywiązujecie się bardzo do mąki bezglutenowej, dobrą opcją jest zamiana mąki gryczanej na pszenną, żytnią albo razową i dodanie tylko gryczanego miodu. Wtedy pierniki po upieczeniu też będą delikatniejsze i szybciej zmiękną.

PIERNICZKI GRYCZANE

SKŁADNIKI na kilka blach pierniczków

  • 500 g mąki gryczanej
  • 120 g miodu gryczanego
  • 150 g masła
  • 100 g cukru, może być cukier puder, może być zwykły
  • 2 łyżki korzennej przyprawy do piernika
  • 1 łyżka cynamonu
  • 1 łyżeczka kakao
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki śmietany kremówki

Masło, miód, kakao, cynamon i korzenną przyprawę wrzucić do garnuszka i podgrzać, aż do połączenia się wszystkich składników.

Do dużej miski przesiać mąkę, dodać cukier, sodę, wymieszać, zrobić dołek i wbić tam żółtka. Wlać mieszankę z miodem. Wymieszać, zagnieść i od razu wykrawać pierniczki.

Ciasto rozwałkować na średniej grubości placek – ważne, by nie był za cienki, ponieważ mąka gryczana nie ma glutenu i pierniczki po upieczeniu będą twardawe – gdy zrobicie je cienkie, dodatkowo mocno wyschną.

Nagrzać piekarnik do 190 stopni C i piec ok. 10 minut. Po upieczeniu wystudzić. Aby pierniczki zmiękły, trzeba wsadzić je do szczelnie zamkniętej puszki z ćwiartką jabłka na kilka-kilkanaście dni.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *