Kompot z rabarbaru

Można z jabłkiem, by był słodszy, a można wręcz przeciwnie: wcisnąć jeszcze cytrynę. Sposobów na kompot z rabarbaru jest od metra i trochę, choć najlepiej chyba na oko – co się ma w kuchni, to się dorzuca do garnka. Jeśli jednak planujecie ugotować czysty kompot z rabarbaru, wystarczą trzy składniki: rabarbar, woda i jakieś słodzidło.

KOMPOT Z RABARBARU

  • 1 kilogram rabarbaru
  • 2 litry wody
  • 100 g cukru albo innego słodzidła

Rabarbar umyć, nie obierać. Jeśli obierzemy rabarbar, smak kompotu będzie mniej wyrazisty, a kolor nieco bardziej żółty. Z łodyg odkroić oba końce: przy liściach i zdrewniałą, najbardziej różową część, z drugiej strony. Pokroić na małe kawałki – rabarbar i tak rozpadnie się w gotowaniu, ale szybciej i sprawniej ugotuje się w małych kawałkach.

Zasyp rabarbar cukrem/miodem i zalej wodą. Jeśli chcesz uzyskać esencję, którą później możesz dowolnie rozrzedzić (na przykład lodem, wodą niegazowaną, gazowaną lub dodać jako bazę do lemoniady), zalej rabarbar połową przygotowanej wody. Gotuj na dużym ogniu do zagotowania, a potem zmniejsz, by kompot tylko delikatnie bulgotał.

Po ugotowaniu możesz zostawić rabarbar w środku lub przecedzić przez sito (to, co zostanie można zużyć do ciasta). Możesz rozrzedzić też ciepłą lub zimną wodą oraz dodać więcej cukru, jeśli lubisz słodszy.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *