Wpis z zeszłego roku o kinach przebił wszystkie wakacyjne rekordy, wygrał z przepisami na wszelkie lody, serniki na zimno i ciasta bez pieczenia (high five!). Czyli co, jedziemy z zestawieniem kin letnich 2017?
Lista będzie na bieżąco aktualizowana przez całe lato (od czerwca do września).
Kina plenerowe w porządku ogłaszania swoich repertuarów.
Łapcie!
KINA PLENEROWE W KRAKOWIE 2017
1. BALOWE KINO PLENEROWE
Gdzie: Bal (na Zabłociu), ul. Ślusarska 9. Wjazd przez bramę od ul. Przemysłowej. Przed Balem parking, na ul. Ślusarskiej i ul. Lipowej również.
Przez całe lato: filmy pełnometrażowe i szorty (w sensie nie portki, tylko krótkometrażówki), przed Balem jest ogromna przestrzeń, przed którą ustawiają się leżaki, ławki, krzesła i jak ktoś jest spragniony skrawka zieleni, może klapnąć na sztucznej trawie. Bal uruchomił też niedawno ogródek w nowej formie – przyjdźcie, sprawdźcie, nie zdradzę Wam co tam jest, ale jest super :)
Najbliższy pokaz 23 czerwca: szwedzki film „Stockholm Stories”! Wianki, śpiewy i tańce w rytm „små grodorna” oczywiście mile widziane. Start o 21, Weźcie ze sobą dobry humor i dobrych znajomych! Widzimy się na miejscu! Vi ses! „Stockholm Stories” to pełnometrażowy debiut szwedzkiej reżyserki Karin Fahlén. Film jest mozaiką splatających się ze sobą losów pięciu bohaterów zmagających sie z różnymi problemami, próbujących odnaleźć szczęście w sztokholmskiej dżungli miejskiej. W rolach głównych: jesienne ulice Sztokholmu, a także Martin Wallström, Cecilia Frode, Filip Berg i Jonas Karlsson. Film będzie wyświetlany z angielskimi napisami. Wstęp na wydarzenie bezpłatny. Więcej szczegółów już wkrótce!
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: facebook: https://www.facebook.com/balowekinoplenerowe/, grupa: https://www.facebook.com/groups/613535512149054/
2. KINO NA TARASIE W AGRAFCE
Gdzie: Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8.
Kino Na Tarasie to magiczne kino plenerowe pod rozgwieżdżonym krakowskim niebem – na tarasie Kina Agrafka.
Projekcje pod gwiazdami zaczynamy 23 czerwca wraz z początkiem 14. Wakacyjnych Podróży Filmowych.
Pierwsza podróż upłynie pod znakiem filmów nagrodzonych.
Początek pokazu po zachodzie słońca (21:30)
Bezpłatne/płatne: płatne. Bilety do nabycia w kasie kina Agrafka max na 15 minut przed seansem. Można rezerwować miejsca na kino na tarasie, trzeba je odebrać również max 15 minut przed seansem (po tym czasie rezerwacja przepada).
Repertuar: https://www.facebook.com/events/1565311810147934/
3. BULWAR(T) SZTUKI – KINO PLENEROWE NAD ZALEWEM NOWOHUCKIM
Gdzie: Zalew Nowohucki, ul. Bulwarowa
Do Nowej Huty mam stosunek bezkrytyczno-entuzjastyczny, a Zalew to jest wisienka na tym socjalistycznym torcie. Uwielbiam Zalew, uwielbiam atmosferę, uwielbiam ludzi z Huty, no nie wyrwie się tej częsci Krakowa z człowieka za żadne skarby, tymbardziej jak tam latał i zdzierał kolana za dzieciaka.
No dobrze, rozpłynę się za chwilę indywidualnie, najpierw terminy: czwartki i niedziele, przez czerwiec, lipiec i sierpień. W tym roku filmy wybierał Łukasz Maciejewski, argumentował wybór tak: Wybierając tytuły pokazów plenerowych w ramach „Bulwar(t)u” nie skupiałem się na aktualności, nie porządkowałem tytułów w kluczu chronologicznym czy tematycznym, zależało mi natomiast na tym, żeby zaprezentować takie tytuły z ostatnich lat, które prowokowałyby do dyskusji, zachwycały, ale i niepokoiły. Nie będzie zatem komedii romantycznych, podrabianych kryminałów i innych produktów filmopodobnych, wspólnie zobaczymy natomiast filmy zaakceptowane zarówno przez widzów jak i krytykę, docenione na międzynarodowych festiwalach, świadomie wzbogacające obowiązujący język filmowy o nowe, twórcze punkty odniesienia. W programie znalazło się zatem miejsce zarówno dla gatunkowych hybryd łamiących konwencję musicalu w rodzaju „Córek Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, jak i postmodernistycznego thrillera w reżyserii Marcina Koszałki „Czerwony pająk”, czy otwierającego cykl, mrocznego, intrygującego „Demona” w reżyserii Marcina Wrony. W ramach „Bulwar(t)u” pokażemy także dowcipne komediodramaty („Moje córki krowy”, „Kebab & Horoscope”), wspaniałe kino obyczajowe („Chce się żyć”), filmy historyczne („Niewinne”) i muzyczne („Jesteś Bogiem”). Gośćmi projekcji plenerowych bedą aktorzy, producenci, kompozytorzy i oczywiście reżyserzy wybranych tytułów. Jestem przekonany, że rozmowy z zaproszonymi gośćmi stanowić będą ciekawe uzupełnienie samych projekcji, pozwolą widzom na odkrywanie innej, nieoczywistej perspektywy. Przede wszystkim jednak chciałbym żeby kino letnie „Bulwart(t)u” nie było letnie. Łatwe, nijakie i konwencjonalne. Będę uszczęśliwiony jeżeli widzowie pierwszej edycji Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego wpiszą sobie do indeksów dobrą ocenę. Najchętniej piątkę. Może być z plusem.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: http://www.laznianowa.pl/news/thequietvolume, do pobrania: http://bit.ly/2scHASX
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=222568834915786
4. W MIEŚCIE O MIEŚCIE – SAMO Ż
Gdzie: Samo Ż, ul. Dolnych Młynów 10, kompleks TYTANO
Temat przewodni – smart city oraz wpływ ludzi na miasta i miast na ludzi.
Pierwszy seans już 6 lipca 2017. Obejrzymy wtedy Świątynie Kultury. To w zasadzie miniserial, składający się z 6 odcinków, stworzonych przez 6 różnych reżyserów. Każdy z nich to odrębne dzieło, opowiadające o jednej ikonicznej europejskiej budowli, przedstawionej w sposób charakterystyczny dla danego twórcy. Gwarantuje to widzowi oryginalne i niebanalne spojrzenie na współczesną architekturę, jej wpływu na miasta i ich mieszkańców.
Kolejne pokazy filmów odbywać się będą co dwa tygodnie.
Bezpłatne/platne: bezpłatne.
Repertuar: https://www.facebook.com/events/1146481062122544
5. LETNIE KINO W PARADOXIE
Gdzie: Kino Paradox, ul. Krupnicza 38
Paradox to takie świetne studyjne kino schowane za bramą naprzeciwko teatru Groteska. Uwielbiam tam chodzić: dla ich sal kinowych, dla doboru repertuaru, dla klimatu małego kina. Tego lata Paradox startuje już w najbliższą niedzielę 18 czerwca filmem „Rejs”. Sprawdzajcie fb kina (link niżej), bo Paradox – w momencie, gdy to piszę – dopiero układa repertuar. Sądząc po tym, co wrzucają na swój profil – o ho ho, warto czekać!
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: https://www.facebook.com/KinoParadox/, https://www.facebook.com/events/1547207985313392
6. KINO LETNIE PRZY GALERII KRAKOWSKIEJ
Gdzie: pod gołym niebem przed Galerią Krakowską. Kolejna edycja cyklicznych pokazów w każdą sobotę (oprócz 8.07) na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego z repertuarem obfitującym w nowości. Fajna formuła: widzowie decydują, co chcą zobaczyć poprzez głosowanie na fanpage’u Galerii Krakowskiej.
Start 1 lipca o godzinie 21.00 filmem „Co Ty wiesz o swoim dziadku”.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: http://www.galeriakrakowska.pl/pl/wydarzenia/kino-letnie,14,12440#seeMore, FB: https://www.facebook.com/galeria.krakowska
7. FILMOWE LATO W FORUM PRZESTRZENIE
Gdzie: Forum Przestrzenie, ul. Konoponickiej 28. Leżak, widok na Kraków, Wisła, niebo, gwiazdy, zachód słońca, ekran, znajomi, czyli Filmowe Lato w Forum Przestrzenie czas zacząć. Partnerem wydarzenia jest Off Radio Kraków.
Bezpłatne/płatne: bezpłatne.
Repertuar: https://www.facebook.com/events/241571956329884
8. LETNIE TANIE KINOBRANIE
Gdzie: w Kinie pod Baranami! Do Baranów gdy byłam mała powadził mnie za rękę tata, potem przez całe liceum przesiadywałam tam podczas wszystkich przeglądów i festiwali filmowych, na studiach pędziłam po zajęciach, żeby zdążyć na seans. Uwielbiam ten budynek, to kino i legendarne letnie Kino pod Baranami.
11. wakacyjny festiwal filmowy w Kinie Pod Baranami
30 czerwca – 31 sierpnia 2017
Bilety na seanse w cenie 7 zł. Dodatkowy blok: „Dziesięć strzałów w dziesiątkę”, czyli 10 hitów po 10 zł. W programie ponad 170 filmów.
Bezpłatne/płatne: płatne.
Repertuar: https://www.facebook.com/events/313786895737336/
9. KINO LETNIE POWIŚLE 11
Gdzie: Kino Letnie w samym sercu miasta, u stóp Wawelu. W każdy piątek i każdą sobotę lipca i sierpnia o zmroku, start o godz. 20:30/21:00. W repertuarze m.in. Miś, Rejs, Coco Chanel, Zakochany Paryż, Rzeź, Autor Widmo, Thelma & Louise, Dobry rok, Mój rower, Wesele.
Kino Letnie Powiśle 11 powstało dzięki inicjatywie zgłoszonej w Budżecie Obywatelskim. Organizatorami wydarzenia są: Miasto Kraków, Krakow Film Commission i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Sponsor strategiczny: PZU.
Bezpłatne/platne: bezpłatne.