Focaccia

Szybka i nieskomplikowana, z ulubionymi dodatkami. Pięknie wyrasta, nie potrzeba do niej mleka ani jaj, a najlepsza jest na ciepło. Świetna alternatywa, kiedy nie chce wam się piec chleba albo bułek, ale coś glutenowego byście zjedli. Focaccia jest puszysta i delikatna. Ja do swojej dodałam pesto, fetę, pomidory świeże i suszone, posypałam oregano i solą.

FOCACCIA
przepis wegański Kingi Paruzel

  • 1 paczka suchych drożdży (7 lub 8 g) lub 16g świeżych drożdży
  • 2 płaskie łyżeczki cukru
  • 310 ml ciepłej wody (1 szklanka)
  • 5 łyżek oliwy/oleju
  • 450 g mąki pszennej
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • odrobina oliwy do posmarowania wierzchu
  • dodatki na wierzch wg upodobań: większe kawałki dowolnego sera, pesto, pomidorki koktajlowe, gałązki świeżych ziół, pestki, ziarenka lub orzechy, oliwki, itp.

Zacznij od zrobienia zaczynu: w mniejszej misce wymieszaj drożdże z cukrem, 3 łyżkami oliwy i 7 łyżkami wody (7 łyżek wody musisz odjąć od 310 ml wody odmierzonej na początku). Przykryj ściereczką, odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce.

Po tym czasie w dużej misce wymieszaj mąkę, 1 łyżeczkę soli (druga idzie na wierzch do posypania focacci), pozostałe 2 łyżki oliwy, resztę ciepłej wody (jeśli przypadkowo wylałaś/wylałeś wodę, to 310 ml – 7 łyżek = 2/3 szklanki wody). Wlej też zaczyn. Wymieszaj łyżką, a gdy będzie ci już trudno mieszać, przełóż delikatnie całe ciasto na stolnicę. Ciasto będzie bardzo miękkie i przelewające się przez dłonie – i tak ma być. Oprósz stolnicę mąką i delikatnie poskładaj ciasto kilka razy: ostrożnie rozciągaj cały placek i składaj na pół, powtórz całość 3-4 razy.

Odłóż do wyrośnięcia na około pół godziny (jeśli się spieszysz, możesz ten etap pominąć).

Przygotuj blachę do pieczenia. I tutaj są dwie szkoły: możesz blaszkę jak na ciasto wylepić ciastem ręcznie lub podzielić całe ciasto na focaccię na pół i uformować z niego dwa podłużne placki. Ja wolę drugi sposób, głównie dlatego, że focaccia bardziej przypomina focaccię i że jest później mniej mycia.

Placki posmaruj po wierzchu szybko oliwą (pędzelkiem lub łyżką), posyp solą, ponakłuwaj widelcem i powtykaj ulubione dodatki. Piecz w 200 stopniach C przez ok. 25-30 minut. Focaccię można jeść ciepłą.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *