Dżem morelowo-cytrynowy

Zaczęło się!

Jak ja lubię ten okres w roku. To, że ciepło i że lato, i że kina plenerowe, pikniki, podróże, że zwalnianie obrotów, letnie sukienki i letnie buty – to wszystko to jedno. Drugie to coś, co jest tak rewelacyjne i proste jednocześnie, że warto czekać na te kilka tygodni w roku: na sezon truskawkowy, a potem porzeczki, agrest, czereśnie, maliny, borówki, jeżyny, potem jabłka, gruszki, śliwki. Odpalam tegoroczny sezon na przetwory!

Morele są bardzo wdzięcznymi owocami do przetwarzania, ale niestety wszystko z nimi wychodzi pięć razy słodsze. Owoce podczas przetwarzania – każde – potęgują swój smak jak oszalałe. Agrest jest bardziej kwaśny, do jabłek trzeba dodawać cynamon, żeby nie oszaleć z nadmiaru cukru, truskawki osładzają wszystko, do czego się je doda, a aronia robi każdy słoik ogromnie cierpkim. No i tak. Morele. Słodkie w ciul. Ale jeśli doda się do nich końską dawkę cytryny, to nie dość, że robią się fantastycznie wyważone w smaku, to jeszcze zachowają charakterystyczny pomarańczowy kolor. Sok z cytryny nie pozwala przetworom odbarwić się na wyblakłą papkę, warto zapamiętać!

DŻEM MORELOWO-CYTRYNOWY
na 7 małych słoiczków ok. 200 ml

  • 1 kg moreli, wymytych i z wybranymi pestkami, nie trzeba ich kroić na mniejsze kawałki, większe kawałki są potem nawet fajniejsze w dżemie
  • sok wyciśnięty z 3 średnich cytryn lub 4 mniejszych
  • sok wyciśnięty z 1 dużej pomarańczy lub 2 mniejszych
  • 300 g cukru
  • pektyna – albo w formie żelfixu, dżemixu czy innego podobnego, albo wyciąg z pektyn jabłkowych/gruszkowych, albo cukier żelujący – ale wtedy 300 g zamiast zwykłego cukru, najlepiej taki, na którym będzie proporcja 3:1

Morele włóż do garnka, wyciśnij soki z pomarańczy i cytryn, zagotuj. Wsyp cukier. Cały czas mieszaj. Ja zwykle gotuję dżemy na dużym gazie, intensywnie mieszam, żeby nic mi się nie przypaliło. W ten sposób dżem szybciej się redukuje. Po ok. 10 minutach dodaj pektyny. Jeśli używasz cuokru żelującego – dodaj go wcześniej, na etapie cukru. Zmniejsz temperaturę na średni gaz, gotuj bez przykrycia jeszcze ok. 20-25 minut, aż dżem uzyska taką konsystencję, o jaką ci chodzi. Jeśli nie masz wprawy, łyżkę dżemu wylej na mały talerzyk i wstaw do zamrażarki na 3-4 minuty. Jeśli gęstnieje na dżem, wyłącz gaz.

Słoiki i nakrętki wyparz wrzątkiem, zakrętki osusz. Przelewaj do słoików dżem prawie do pełna, mocno zakręć, poukładaj na blacie na desce do krojenia do góry nogami o zostaw na całą noc (lub dzień) do wystudzenia. Po tym czasie dżem jest gotowy i zabezpieczony na zimę.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *