Domowy majonez

Bez porównania z jakimkolwiek sklepowym majonezem. Ale łatwo nie było. Pierwszy majonez mi się zważył, bo wlałam cały olej na raz. Potem dodałam ocet i za duzo musztardy, w której też jest ocet. Trzecie podejście robiłam już cierpliwie. Potwierdzam: cierpliwie się da.

Domowy majonez jest wspaniały: bardzo kremowy i delikatny. Można przygotować go z samych żółtek lub z całych jajek – ten z całymi jajkami będzie jaśniejszy, bardziej puszysty i lżejszy (zasługa białek).

A przygotowanie własnego majonezu zajmie wam jakieś 10 minut.

DOMOWY MAJONEZ I
(Z SAMYMI ŻÓŁTKAMI)

SKŁADNIKI NA 2 ŚREDNIE SŁOIKI

  • 2 żółtka
  • 1 szklanka oleju
  • sól, pieprz do smaku
  • 1 szczypta cukru
  • 1 łyżka octu jabłkowego lub spirytusowego

Dobrze, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową.

Do wysokiego naczynia (u mnie: micha blendera) wbij same żółtka. Dodaj pieprz, sól (możesz to zrobić także na końcu) i cukier. Blenderem ręcznym zacznij blendować żółtka na średniej mocy – zaczną blaknąć. Cały czas blendując, wlewaj cienkim strumieniem olej, co chwilę przerywając i blendując całość już na najwyższej mocy blendera. Jednocześniej wlej ocet, cały na raz. Masa zacznie gęstnieć. Dolewaj stopniowo oleju, aż uzyskasz konsystencję, która ci odpowiada. Może to być nieco mniej niż 1 szklanka, może być więcej – blenduj majonez stopniowo.

Gotowy majonez przełóż do czystego i wyparzonego słoika, zakręć, włóż do lodówki. Możesz zużyć w ciągu maksymalnie 10-14 dni.

DOMOWY MAJONEZ II
(Z CAŁYM JAJKIEM)

  • 4 żółtka (można też zamienić na 2 całe jaja)
  • 1 całe jajo (jeśli żółtka zamieniasz na całe jaja, w sumie będą ci potrzebne 3 jaja)
  • 1,5 szklanka oleju
  • 1,5 łyżki octu jabłkowego lub spirytusowego
  • sól, pieprz do smaku

Dobrze, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową.

Do wysokiego naczynia (u mnie: micha blendera) wbij żółtka i całe jajo lub same jajka (w zależności który wariant w składnikach wybierzesz). Dodaj pieprz, sól (możesz to zrobić także na końcu). Blenderem ręcznym zacznij blendować wszystko na średniej mocy – jaja zaczną blaknąć. Cały czas blendując, wlewaj cienkim strumieniem olej, co chwilę przerywając i blendując całość już na najwyższej mocy blendera. Jednocześniej wlej ocet, cały na raz. Masa zacznie gęstnieć. Dolewaj stopniowo oleju, aż uzyskasz konsystencję, która ci odpowiada. Może to być nieco mniej niż 1 szklanka, może być więcej – blenduj majonez stopniowo.

Gotowy majonez przełóż do czystego i wyparzonego słoika, zakręć, włóż do lodówki. Możesz zużyć w ciągu maksymalnie 10-14 dni.

Smacznego!

ETAPY MIKSOWANIA MAJONEZU BĘDĄ WYGLĄDAŁY TAK:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *