Domek z piernika

Wytnijcie szablon, przygotujcie lukier i wyszperajcie z szuflad i szafek kuchennych wszelkie słodkie drobnostki, nasiona, orzechy i pestki. Włączcie świąteczną muzykę w tle, przygotujcie sobie kakao lub rozgrzewającą herbatę i do dzieła!

Dekorowanie domku z piernika jest jedną z bardziej relaksujących świątecznych czynności. Oczywiście, są osoby, które nie lubią dłubać i dekorować, ale dla wszystkich pozostałych takie zwolnienie tempa akurat w przedświątecznym czasie sprawi dużo radości.

DOMEK Z PIERNIKA

SZABLON DOMKU

Wpiszcie w google „domek z piernika darmowy szablon” – wyskoczy Wam mnóstwo szablonów do darmowego pobrania. Drukujecie w A4 i wycinacie lub przerysowujecie własnoręcznie w skali 1:1 wg podanych wymiarów na kartkę i wycinacie.

CIASTO

 • 550 g mąki pszennej, pszennej pełnoziarnistej lub żytniej razowej (polecam tę ostatnią)
 • 100 g cukru pudru
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 40 g przyprawy do piernika (ja zwykle walę więcej, bo jeszcze 2 dodatkowe łyżki cynamonu)
 • 1 łyżeczka kakao, jeśli chcecie ciemniejsze pierniki – ale nie więcej, kakao wysusza ciasto
 • 1 duże jajko lub 2 średnie
 • 300 g miodu
 • 120 g masła

W dużej misce wymieszać wszystkie suche składniki. W garnuszku roztopić masło i miód, zestawić z ognia, delikatnie przestudzić.

W misce z mąką pośrodku zrobić dołek, wbić tam jajo, zalać płynną mieszanką masła i miodu. Wymieszać. I teraz uwaga: nie odkładamy ciasta do lodówki! Wtedy twardnieje, tężeje, zaczyna się ściskać w sobie. Przerabiamy od razu ciepłe.

Ciasto należy rozwałkować na stolnicy posypanej delikatnie mąką na niezbyt cienki placek. Wcześniej przygotowany i wycięty szablon należy wyciąć i teraz, przykładając każdą wyciętą część domku jako szablon, wykroić ją powoli i starannie nożem z ciasta. Dach powinien być rozwałkowany cieniej niż reszta ciasta. Upiec w temperaturze 190 stopni przez ok. 10-14, aż do lekkiego zrumienienia. Wyciągnąć, ostudzić.

WITRAŻOWE OKNA

Podczas wycinania boków domku w dziury na okna można wsadzić landrynki (1 landrynka na 1 dziurę, mniej więcej objętościowo musi się zgadzać, by po roztopieniu się w piecu ani nie wypełniła tylko połowy okna, ani żeby nie rozlała się na całą ścianę). Pieczemy standardowo tyle czasu ile pierniki.

LUKIER

Najlepszy do dekoracji i sklejania: lukier królewski – 1 surowe białko, lekko ubić + dodać tyle cukru pudru, ile wchłonie białko, by konsystencja przypominała gęsty klej. U mnie zwykle potrzeba 300-400 g cukru pudru.

Jeśli z jakiś powodów nie możecie jeść surowego białka, najlepszy będzie lukier klasyczny, czyli cukier puder + woda. W tym przypadku najpierw do miski sypiemy ok. 300 g cukru pudru i dopiero dolewamy po trochę zimnej wody, cały czas mieszając i patrząc, czy konsystencja przypomina już gęsty klej. Jeśli przesadzicie i lukier będzie za rzadki, dosypcie trochę więcej cukru pudru, a jeśli będzie za gęsty – wody.

SKLEJANIE DOMKU

Do lukrowania można przystąpić po wystudzeniu wszystkich części domku. Najpierw nalezy znaleźć jakąś deskę/podkładkę/talerz, na których będzie stał domek – podstawa musi być idealnie równa. Przyklejamy do niej obie ściany, przód i tył domku, smarując przy przyklejaniu wszystkie krawędzie (czyli ściany powinny być sklejone z podstawą, tyłem i przodem). Ściany podczas klejenia podpieramy puszkami/kubkami/czymkolwiek innym ciężkim, by podczas zastygania lukru wszystko trzymało się prosto – podtem podpórki usuniemy.

Na końcu kleimy dach – ostrożnie, bo będzie najtrudniejszy do sklejenia i także podpieramy go do momentu zastygnięcia lukru czym się da.

DEKOROWANIE DOMKU

I tu zaczyna się najbardziej misterna, ale też najprzyjemniejsza część: dekorowanie domku z piernika. Możecie to robić jak Wam się podoba, poniżej podaję kilka pomysłów na różne efekty:

 • dachówki: kwadratowe płatki do mleka (dodatkowa korzyść: są lekkie i nie zawalą dachu), cukierki typu lentilki lub M&Ms, pestki dyni, płatki migdałowe, suchy mak, żelki-kable, żelki-paski
 • okna: landrynki, można także wyciąć i upiec okiennice i przykleić je lukrem
 • spływający śnieg (jak u mnie na dachu): wyciskam lukier z rękawa cukierniczego pionowo wzdłuż linii łączącej obie strony dachu – otwór w rękawie nie jest mały
 • sople: wyciskam lukier z rękawa cukierniczego pionowo na koncu dachu – otwór w rękawie jest mały
 • gadżety: można wyciąć z ciasta piernikowego dodatkowe elementy, które ustawia się potem przy domku, np. choinkę, bałwana, sanie, zwierzęta, ludziki, itd.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *