Czerwcowa kuchnia do kwadratu, czyli pora na sezon: truskawkowy!


Zaczęło się od maila.

Oliwko, będę piekła w niedzielę, nie chciałabyś razem ze mną…?

I tak powstały szarlotki z rabarbarem: moja i Oliwki. A później pomysł stworzenia cyklu – Kuchnia do kwadratu, czyli pora na sezon.
Kuchnia jest kwadratowa, bo pieczemy obie: raz w miesiącu, w tym samym czasie, każda w swojej kuchni. W mojej, przepełnionej książkami i oliwkowej, pachnącej cynamonem. Żeby było niespodziankowo – bez wspólnego przepisu, za to z tym samym motywem przewodnim. Do ostatniej minuty przed opublikowaniem przepisów ja nie wiem, co przygotowuje Oliwka, a Oliwka- co ja. I tu wkracza pora na sezon – składnikiem musi być coś sezonowego, charakterystycznego dla danego miesiąca. Skojarzenie z czerwcem było proste.
Potraficie wyobrazić sobie czerwiec bez truskawek? :)

Krakowski Kleparz czerwieni się wszystkimi owocami lata. Poszłam po kilogram truskawek. Oprócz tego, że wróciłam z trzema, przytargałam jeszcze po kilogramie czereśni i czerwonych porzeczek. Bo, to oczywiste, jak nie wiadomo, co wybrać, to najlepiej kupić wszystko. 
Dołożyć jeszcze twarożek, śmietanę i świeże wiejskie jajka – i na stół wjeżdża letni patriotyzm w wersji do góry nogami.

Sernik jest dokładnie taki ja lubię – kremowy, miziasty, lekki. Nie ciężki i zapychający, ale jak krem. Cudny! W podobnym stylu był kokosowy, ale ten, z truskawkami, jest jeszcze bardziej mmm-mhm!


Sernik idealny – z truskawkami

przepis oliwkowy

Składniki:
masa serowa:

  • 1 kg sera zmielonego trzykrotnie na serniki
  • 1 i 1/4 szklanki drobnego cukru
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 5 jajek
  • 125 ml (1/2 szklanki) śmietanki kremówki 30% lub 36%
  • aromat wanilii: 3 łyżeczki ekstraktu z wanilii, ziarenka wyłuskane z przekrojonej wzdłuż 1 laski wanilii, lub/i dodatkowo 1 łyżeczka pasty waniliowej czy torebka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią

polewa:

  • 400 ml (400 g) śmietany kwaśnej i gęstej 18%
  • 4 łyżki drobnego cukru 

na wierzch:

  • świeże owoce: truskawki, czereśnie, czerwone porzeczki

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzej do 175 stopni C. Do miksera włóż ser, cukier i mąkę. Miksuj na średnich obrotach, aż masa będzie gładka i jednolita (około 2 minut). Do masy wbijaj po jednym jajku, miksując na średnich obrotach przez około 30 sekund po każdym dodanym (lepsze jest mieszadło miksera niż ubijaczka). Dolej śmietankę oraz wanilię. Zmiksuj na małych obrotach do połączenia się składników.Masę wylej do przygotowanej formy, wstaw na środkową półkę nagrzanego piekarnika. Jednocześnie do jakiegoś żaroodpornego naczynia wlej wrzątek, plus minus do 3/4 wysokości – ja użyłam formy do tarty – i wstaw je na dolną półkę piekarnika, pod półkę z sernikiem. Parująca woda nawilgotnia sernik i robi go kremowym. Piecz sernik przez 15 minut, a następnie zmniejsz temperaturę do 130 stopni C i piecz przez kolejną godzinę i 30-40 minut. Sernik ma odstawać od ścianek formy.
Ciasto wyjmij z pieca.
Śmietanę wymieszaj z cukrem i rozprowadź na wierzchu sernika. Wstaw z powrotem do piekarnika na kolejne 15 minut. Gotowy sernik wyjmij z piekarnika, ostudź. Gdy będzie całkowicie wystudzony, wstaw do lodówki na całą noc. Podawaj z owocami.

 

 Niecodzienny Biuletyn Czarnego Tulipana i Akwarela Cafe, 
czyli tak się powinno robić gazetki firmowe w kawiarniach!
(lubelskie inspiracje przy filiżance kawy i lodach waniliowych z gorącymi malinami)

Comments

  1. Kuchareczka

    Aniu z kucharni – uwielbiam Wasz cykl! I oby jak najwięcej takich rocznic :)
    Majanko – buziaki Ci przesyłam na odległośc ;*
    Anlejko – a widzisz! :D A borówki zakróluja już w lipcu, tylko ja czekam na te amerykańskie, bo za polskimi nie przepadam ;)
    Toczko, masz rację – truskawek nie ma za bardzo co z tym roku przetwarzac i chowac do słoików. Ale czereśnie i wiśnie – mhmm! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *