Przyznam, że w życiu bym nie przepuszczała, że bez użycia glutenu wyjdzie z tego tak bardzo puszyste ciasto. Miękkie, delikatne i niesuche. Ale nauczyłam się już wielokrotnie, że najpierw spróbuj, a potem niech ci się wydaje, że się nie da, jeżeli faktycznie się nie da, zamiast od razu odrzucać przepis.
Sprawa była prosta: zostały mi marchewki. Ostatnio to punkt wyjścia do większości tego, co dzieje się w mojej kuchni. Zero waste, odkąd w marcu rozszalał się lockdown, nie zwalnia i bardzo doceniam, że akurat ten aspekt całej sprawy został ze mną na dłużej. Bardzo polecam to ciasto – miło się rozczarujecie. Jest tylko jeden warunek, który zagwarantuje Wam końcowy sukces – ubijcie porządnie jajka z cukrem. To zrobi za Was połowę pracy.
CIASTO MARCHEWKOWE BEZ MĄKI
bezglutenowe, inspiracja stąd
SKŁADNIKI NA 1 WIĘKSZĄ KWADRATOWĄ BLASZKĘ
- 400g marchewki startej na tarce na grubych oczkach lub zmielonych w malakserze na podobnej wielkości kawałki
- 200 g wiórków kokosowych
- 80 g orzechów włoskich – można zastąpić płatkami owsianymi lub mąką owsianą
- 6 jaj
- 4 łyżki masła orzechowego
- 4 łyżki miodu
- 4 łyżki dowolnego cukru w postaci stałej (nie może być płynny jak miód czy syrop klonowy, daktylowy, itd.)
- 3 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 szczypta soli
- jako dodatki co lubicie, np. 1-2 garści orzechów, suszonej żurawiny, daktyli, suszonych jabłek, śliwek, pestek dyni
Ubij jajka z miodem i cukrem na bardzo puszystą masę. Powinna również zwiększyć swoją objętość. Orzechy włoskie zmiel najdrobniej jak się da, niemal na mąkę. Jeśli używasz zamiennie płatków owsianych, także musisz je zmielić. Zmiel także wiórki kokosowe – niemal na mąkę.
Do ubitych wcześniej jaj dodaj masło orzechowe i zmiksuj jeszcze przez chwilę. Dodaj zmielony kokos i orzechy (lub płatki owsiane) oraz przesiej sól, cynamon i sodę. Na końcu wrzuć marchewkę. Wymieszaj wszystko szpatułką, ale nie mieszaj zbyt długo – masa ma się tylko połączyć, jeśli ją przemieszasz, z ciasta wyjdzie zakalec.
Na końcu domieszaj dodatki. Wylej ciasto do foremki wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Masa nie będzie bardzo gęsta, z łatwością da się przelać. Ciasto wstaw do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i piecz przez ok. 30 minut, tylko do momentu suchego patyczka. Nie piecz dłużej, jeśli ciasto w środku jest już upieczone – to nie poprawi ani smaku, ani wyglądu ciasta, za to sprawi, że będzie zbyt suche.
Pozostaw do ostygnięcia i dopiero rozkrawaj.
Smacznego!