Bagietki

Bagietki to trochę zabawa w pieczenie: dużo elementów, o których trzeba pamiętać, od dokładnego wymieszania drożdży po odpowiednie nacięcie. To zdecydowanie wyższa szkoła glutenowej jazdy.

W przeciwieństwie do chleba na zakwasie, któremu nic złego się nie stanie, jeśli posiedzi w piecu trochę dłużej, co najwyżej jest skórka może stać się bardziej chrupiąca, bagietki nie lubią siedzieć w piecu za długo. Dokładnie jak ciasto biszkoptowe – suchy patyczek i wyciągamy. Bagietki są stosunkowo cienkie w przekroju, więc by ładnie wyrosły i jednocześnie pozostały miękkie, nie można z nimi przedobrzyć. Dużo tych „nie można”. Ale gdy już wypieczecie dobre bagietki, zdecydowanie będą warte całego zachodu.

BAGIETKI

SKŁADNIKI NA 3 BAGIETKI

  • 350 ml ciepłej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 szczypta cukru
  • 1 łyżeczka suchych drożdży lub 3 łyżeczki świeżych
  • 400 g mąki pszennej

Przygotować rozczyn drożdżowy: w 50 ml ciepłej wody rozpuścić drożdże, dodać cukier i 1 łyżkę mąki. Wymieszać, przykryć ściereczką i zostawić, aż drożdże się aktywują (ok. 10-15 minut). Do dużej miski przesiać mąkę, dodać sól, pozostałą wodę oraz rozczyn drożdżowy. Wymieszać, zagnieść szybko elastyczne i miękkie ciasto, odłożyć pod ściereczkę do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę w ciepłe miejsce.

Po tym czasie podzielić ciasto na trzy części, uformować z każdej z nich wałek, palcami „zbierając” ciasto pod spód bagietek. Skręcić wałki wokół własnej osi i poukładać na blasze na papierze do pieczenia w odstępach. Papier między bagietkami nieco podnieść, aby stworzył rynienki dla bagietek. Z obu stron blachy położyć ściereczki, formując je w wałki, by skrajne bagietki także nie rozlazły się na boki. Przykryć całość ściereczką i zostawić na ok. 30 minut do ostatecznego podrośnięcia.

Tuż przed wstawieniem do pieca naciąć bagietki na wierzchu i skropić wodą (sprayem lub pędzelkiem). Ściągnąć ściereczki z blachy. Wstawić bagietki do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C. Można spryskać od razu boki piekarnika albo wstawić naczynie z wodą na spód – bagietki będą wtedy bardziej chrupiące.

Piec ok. 30 minut, do lekkiego zrumienienia. Bagietek nie można piec za długo, wtedy twardnieją i robią się suche, a mają pozostać puszyste, więc jeśli wasz piekarnik piecze szybciej, możliwe, że bagietki będziecie piec nawet 20 minut. Sprawdzajcie po prostu na bieżąco.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *