Chwilowo czekam na dostawę mąki żytniej, razowej, gryczanej i jeszcze jakiejś, już nawet nie pamiętam jaką zamawiałam ostatnio w sklepie internetowym, w każdym razie przyjdą zapewne zaraz po świętach i w ilości hurtowej. Mąkę orkiszową wykończyłam ostatnio, pozostała mi już tylko pszenna chlebowa, ale ruszyłam też moje żelazne zapasy płatków owsianych, których w domu zawsze miewam dużo – a podczas obecnego siedzenia w domu okazało się, że mam jej jeszcze więcej niż sądziłam, że mi potrzeba.

Trafiłam na świetny przepis z fermentowaną owsianką. Chleby rosną jak szalone, mimo że na dwa duże bochenki potrzeba jedynie ok. 70g zakwasu.
A o co chodzi z fermentowaną owsianką? Zacytuję wam Agnieszkę z Bochna Chleba, od której wzięłam przepis:
Oprócz wielu zalet i wartości odżywczych płatków owsianych, o których zapewne wiecie, mają one dwie dość poważne wady. Po pierwsze, to są ciężkostrawne i oprócz poczucia sytości, dają również wrażenie „kluchy w żołądku”, co nie jest zbyt przyjemnym doznaniem. A po drugie, jak każdy pełnoziarnisty produkt, zawierają kwas fitowy, który również jest wartościowy, ale znacznie ogranicza przyswajalność żelaza, co nie jest bez znaczenia przy codziennym spożyciu. Dzięki [fermentacji] kwas fitowy nie utrudnia wchłaniania wapnia i żelaza z płatków. Co więcej, wytworzona spora populacja bakterii kwasu mlekowego wpływa korzystnie na nasze jelita, oczyszcza je z toksyn, hamuje i przeciwdziała procesom nowotworowym, a także przyspiesza ich pracę.

CHLEB PSZENNY NA FERMENTOWANEJ OWSIANCE | NA ZAKWASIE
SKŁADNIKI NA 2 BOCHENKI
Zaczyn:
- 60 g zakwasu żytniego,
- 300g mąki żytniej razowej,
- 300g ciepłej wody.
Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 12h.
Owsianka:
- 160-170 g płatków owsianych (ilość uzależniona od grubości płatków., polecam płatki górskie albo zmielić całe płatki w blenderze kielichowym na drobniejsze kawałki),
- 360g wrzątku,
- łyżka zakwasu żytniego (lub orkiszowego, lub jakiegokolwiek innego: dokarmionego i aktywnego).
Płatki zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na godzinę. Następnie wymieszać z zakwasem, przykryć i odstawić na 12h do fermentacji.

Ciasto właściwe:
- 640g mąki żytniej (u mnie mąka chlebowa pszenna)
- cały zaczyn,
- cała owsianka,
- ok. 380 g wody (w zależności od grubości mąki można dodać 20g więcej),
- 20 g soli,
- ulubione ziarna.
Wszystko dokładnie wymieszać, umieścić w naoliownych i obsypanych otrębami 2 formach, wygładzić powierzchnię, przykryć i odstawić na wyrośnięcia na 2-3h. Piec w temperaturze 200 st. C przez ok. 60 minut.
Smacznego!


