Puree z dyni

Puree z dyni jest jednym z bardziej uniwersalnych i niesamowicie przydatnych produktów, z których zdarza mi się korzystać jesienią. Jest łatwe i można przygotować go dużo na raz.

Nie jest najszybsze, ponieważ dynia musi się upiec, a wcześniej ktoś tę dynię musi wydłubać, więc może nie jest to kwestia dziesięciu minut, ale raczej godziny, za to już łącznie z pieczeniem. Natomiast potem, oj potem, otwierają się drzwi do nieograniczonego eksperymentowania z przepisami z dynią. Ja puree wykorzystuję w hurtowej ilości do serników, ciast, słonych wypieków, nadzienia do tart, klusek, zup, past do chleba, ciasteczek… Pewnie do czegoś jeszcze, czego w tej chwili nie pamiętam.

Bardzo praktyczny przepis.

PUREE Z DYNI

SKŁADNIKI na około 2 średniej wielkości słoiki:

  • 3 średniej wielkości dynie (ja robiłam z hokkaido)
  • 1-2 łyżki oliwy

Dynie umyć, przykroić na pół, wydrążyć łyżką pestki. Odciąć twardy koniuszek po łodydze. Poukładać na blasze wyłożonej folią lub w naczyniu żaroodpornym (na pewno będzie z większą dbałością o środowisko). Skropić oliwą.

Dyń nie trzeba przekrawać na plastry ani mniejszą kostkę, ale jeśli zależy wam na czasie, w ten sposób na pewno upieką się szybciej. Włożyć do piekarnika, piec bez przykrycia ok. 30-40 minut w temperaturze 200 stopni C lub pod przykryciem z folii, jeśli dynie nie mają się bardzo przypiec, ok. 40-50 minut w temperaturze 230 stopni C.

Dynie są gotowe, gdy skórka pod naciskiem palca łatwo daje się zgnieść i jest miękka. Dynie hokkaido można jeść ze skórą, więc po wyciągnięciu z pieca i wystudzeniu przełóż dynie do dużej miski i zblenduj na gładki mus.

Dynia jest dosyć wodnistym warzywem, więc ja dodatkowo wkładam zmiksowaną dynię do dużego garnka z grubym dnem i przesmażam, stale mieszając, aby część wody odparowała.

Tak przygotowane puree nadaje się do ciast, serników, klusek, makaronów, bułeczek, zup – zastosowań jest miliard. Nie jest to jednak puree, które jest zawekowane i można je długo trzymać w lodówce lub zostawić do wykorzystania na zimę – trzeba je zużyć w ciągu maksymalnie 2 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *