Placki roshi (Malediwy)

Ależ się nad nimi nagłowiłam. Niby pszenne, ale jednak nie. Ale też nie do końca kukurydziane, nie ryżowe. Cieniutkie jak pergamin, więc też na pewno bez drożdży. Smakują jak cienkie naleśniki, ale z ciasta naleśnikowego nie wyjdzie taka faktura placków: ani kruche, ani bardzo miękkie, coś pomiędzy, elastyczne i delikatne.

Jak to wytłumaczyć, będąc tu, jeśli nie mogę tego do niczego porównać?

I oto eureka, bo mam przepis! Sekret tkwi w dodatku mąki kokosowej i stopniowym dodawaniu gorącej wody. Po wyrobieniu ciasto odstawia się w ciepłe miejsce pod lnianą szmatkę, które chwilę dojrzewa i dopiero smaży się je na cienkie placki. Przepis przywędrował na Malediwy z Indii, gdzie są popularne pod nazwą Roti – robi się je w ten sam sposób. Poniżej dwie wersje: po polsku i angielsku.

ROSHI FLATBREAD | PLACKI ROSHI
MALEDIWY

  • 400 g mąki pszennej, może być zwykła lub pełnoziarnista – 300 g na ciasto, a 100 g zostawiamy do podsypywania po wyrobieniu
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oleju
  • około 500 g ciepłej wody, nie wszystko zużyjecie, ale przyda się zapas
  • 50 g mąki kokosowej

Wymieszaj 300 g mąki, sól i olej w dużej misce. Bardzo powoli wlewaj ciepłą wodę, najlepiej w dołek zrobiony pośrodku mąki i mieszaj. Dolewaj po trochę ciepłej wody i kontynuuj mieszanie. Zatrzymaj się powiedzmy po 200g wody. Dodaj mąkę kokosową. Wymieszaj i dolewaj nadal wody – potrzebne będzie ci jej tyle, aby zagnieść suche, gładkie ciasto.

Czyli dokładnie tak, jak robimy pierogi.

Pozostaw ciasto w misce na godzinę, w temperaturze pokojowej, miskę przykryj lnianą lub bawełnianą ściereczką.

Gdy ciasto odpocznie, urywaj z całej kuli kawałki wielkości piłeczki golfowej, utocz z każdej gładką kulkę w dłoniach i oprósz mąką. Rozwałkuj na cienki placek. Im cieńszy, tym delikatniejsze będą placki roshi. Jeśli wolisz grubsze chlebki, oderwij większy kawałek i grubiej go rozwałkuj. Rozgrzej patelnię, ale po położeniu pierwszego placka zmniejsz temperaturę do minimum. Smaż po kilka minut z każdej strony. Placki roshi często serwuje się z mas huni.

Smacznego!

ROSHI FLATBREADS | ENGLISH VERSION
MALDIVES

  • 400g of all purpose flour: 300g for the dough and around 100g for dusting
  • 1 tablespoon of vegetable oil
  • 1 teaspoon of salt
  • 50g of shredded coconut
  • around 500g of warm water to knead the dough (don’t use all of it, but enough to create the dough)

Mix 300g of flour, 1 teaspoon of salt and 1 tablespoon of vegetable oil into a deep bowl. Very slowly add warm water and knead it in.  Keep adding more warm water slowly, kneading as you do this. Whilst kneading, add around 50g of shredded coconut to the dough to add flavour to the roshi dough. Keep kneading and adding small amounts of warm water each time until you have a dry, smooth dough.

Put the dough aside to rest for an hour, at room temperature, the bowl covered with a table cloth.

Break the finished dough into golf ball sized pieces. Smoothen out the balls using your hands and dust each with flour. Using a rolling pin, evenly spread out each flattened ball into circles about 6 inches in diameter. Heat a shallow frying pan, reduce heat to medium, place a roshi on the pan to cook for a few minutes, then flip the roshi to cook the other side for a few minutes. Continue cooking each roshi until all the dough is utilised and serve with mas huni.

Have a good meal!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *