Najlepsze! Ciasto mojej babci z budyniem i jabłkami

Jeśli można być zboczonym na punkcie jakiegoś ciasta, to ja właśnie jestem. Jestem bezgranicznie zakochana w cieście budyniowym mojej babci. Robi je od paru lat i zawsze mi dostaje się większa część blachy. Czasami robiła je specjalnie dla mnie. Najmilsze było to, że wiedziałam, że ona robi je specjalnie dla mnie, potem dzwoniła, że robiła akurat ciasto budyniowe, czy nie chciałabym kawałka, po czym ten kawałek okazywał się ¾ całej formy. To było niezwykłe, bo wiedziałam, że jak robi ciasto – myśli o mnie. I ja chyba tez tak mam. Podejrzewam, że niektórzy z was też. Tak wyraża się miłość w kuchni.
W końcu wzięłam przepis na ciasto i sama je upiekłam. Z dużą ilością budyniu, wysoką warstwą jabłek i cynamonem.
Boże, jak pachniało!
Ciasto z budyniem i jabłkami
Ciasto z budyniem i jabłkami
Składniki – blacha ok. 30×40 cm, może być ciut większa:
ciasto:
  • 5 szklanek mąki
  • 1 kostka margaryny/masła
  • 2 żółtka
  • 1 całe jajko
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki kwaśniej śmietany
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
masa:
  • 2 budynie śmietankowe lub waniliowe (już z cukrem)
  • 3 szklanki mleka
  • 2 łyżki brązowego cukru
  • 1 kg jabłek (renet)
  • cynamon
Przepis:
Roztop masło w garnuszku. W dużej misce zmieszaj ze sobą wszystkie składniki na ciasto. Gładką, wyrobioną kulkę podziel na dwie części. Jedną zawiń w folie i włóż do lodówki, drugą wyłóż dno formy. Ciasto możesz albo rozwałkować do wymiarów blachy, albo wyłożyć je dłońmi. Byle na równą warstwę. Posyp bułka tartą tak, żeby pokryła całe ciasto. Umyte i obrane jabłka pokrój na cienkie plasterki i rozłóż je na wierzchu. Posyp dużą ilością cynamonu (uwierzcie mi, nie będzie go za dużo).
Przygotuj budyń. Nie rób tego według instrukcji na opakowaniu, bo wyjdzie nie taka konsystencja. Do garnuszka wlej 2 i ½ szklanki mleka, dodaj cukier, zagotuj. Możesz dodać więcej niż dwie łyżki, jeśli lubisz bardzo słodkie masy. W pozostałej ilości rozpuść dwa budynie i poczekaj, aż mleko w garnku się zagotuje. Zdejmij z ognia, dolej połowę szklanki wraz z zawartością i wymieszaj. Masa ma być gęsta, ale nie sztywna. W razie czego dolej odrobinę więcej mleka. Gorący budyń wylej na ciasto, rozprowadź po całości.
Wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj na szerokość i długość blachy i za pomocą wałka do ciasta przełóż na wierzch (nawiń ciasto na wałek, nad blachą powoli rozwiń – tym sposobem się nie rozerwie). Piecz w temperaturze 220oC przez pół godziny. Potem zwiększ temperaturę do 250oC, możesz też włączyć termoobieg, ale wtedy musisz pilnować ciasta. Od momentu podkręcenia piecz aż wierzch ciasta się zarumieni. Po wyjęciu z piekarnika zostaw ciasto do ostudzenia. Masa jeszcze stężeje, przez co placek łatwo będzie pokroić na kawałki.
Ciasto z budyniem i jabłkami

Comments

  1. Anonymous

    Dziś piekłam. Przepis dla baaardzo cierpliwych. Zrobiłam z połowy składników. Ciasto (na zmianę z mężem ugniataliśmy 1/2 godziny a i tak nie było jednolitej masy, bardzo się kruszyło :() Masy budyniowej wyszło za mało (mimo, że użyłam małą blachę), nie dało nim się pokryć w całości dużej ilości jabłek. Przydałaby się też informacja czy budynie mają być zakupione z cukrem czy bez (są różne wersje) a do tego cukier brązowy. Ciasto po 22min. w 220 stopniach było mocno brązowe i bardzo twarde u góry, spód nie dopieczony, a piekarnik mam sprawny. Smak niestety nie rekompensuje wysiłku, a szkoda, zdjęcia były baaardzo zachęcające.

  2. Anonymous

    Witam :) przeczytałam wszystkie komentarze i naprawdę nie wiem co może nei wychodzić..piekę to ciacho od kiedy zobaczyłam je w necie i NIGDY nie zdarzył mi sie żeby coś nie wyszło.Szybkie,łatwe… nawet dla takiej kulinarnej „nogi” jak ja

  3. Anonymous

    Nie mogę czytać tych komentarzy… Ciasto jest rewelacyjne.. Mega szybkie! Nigdy nie piekę, a jednak zawsze mi wychodzi. Smaczne i kruche. Trafiłam na nie przypadkiem tutaj i zrobiłam już ok 10 razy! Zawsze smacznie i wszyscy się w domu zajadają. A jeśli chodzi o smak to smakuje jak placek z jabłkami, to nie tort, to nie ciasto z kremem. Czuć jabłka i ciasto.. czego chcieć więcej?! Pozdrawiam i dziękuję za przepis:-*

  4. Anonymous

    Dodam jeszcze, że ciasto nie jest trudne to wyrobienia. Wystarczy odrobina siły co da nam gimnastyka od czasu do czasu albo wizyta w siłowni chociażby raz na miesiącu. Coi do budyni to na „chłopski” rozum wiadomo, że jak budyń jest z cukrem to nie należy go już cukrować (chyba, że lubimy bardzo bardzo bardzo słodko), a jeśli nie ma cukru w środku to należy go użyć. Osoba, która zrobiła z połowy składników nie wzięła pod uwagę faktu, że trzeba w tym przypadku także zmienić proporcję temperatury i czasu pieczenia. Zdjęcia tak samo zachęcają jak rekompensują placek.. wystarczy nutka oleju, ale w głowie :-D :-)

  5. Anonymous

    hmmm.. przepyszne… rodzina zachwycona. Ciasto wyrabiało się bez żadnych problemów. Ja osobiście dodałam zamiast waniliowych, budynie czekoladowe. Bardzo, bardzo polecam ten przepis; ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *