Lukier królewski do dekoracji

Najlepszy lukier do wykonywania dekoracji cukierniczych. To właściwie krem bezowy, bo przygotowuje się go na bazie surowego białka i cukru pudru, dzięki czemu jest gładki, nie zastyga tak szybko w rękawach cukierniczych jak klasyczny lukier, ale jednocześnie na piernikach zastyga szybciej i lepiej się trzyma. Jest także mniej przezroczysty niż klasyczny lukier na wodzie lub soku z cytryny, a po dodaniu barwników spożywczych kolory są wyrazistsze.

No cud miód po prostu, tylko niekoniecznie dla małych dzieci, bo surowe białko.

LUKIER KRÓLEWSKI
idealny do dekoracji

SKŁADNIKI

  • rękaw cukierniczy – opcjonalnie, ułatwia precyzyjną dekorację
  • 1 białko
  • 200 g cukru pudru – ja zaczynam od 200 g, ale mam w zapasie więcej, w razie gdyby lukier był za rzadki; dodaję go po trochę, aż lukier nabierze konsystencji gęstego kleju
  • barwniki spożywcze

Białko ubić mikserem lub widelcem, nie musi być na sztywno, chodzi tylko o to, by zrobiło się bardziej puszyste. Przesiać do niego cukier puder, dodać barwnik spożywczy i wymieszać. Jeśli lukier za bardzo się leje, dodać więcej cukru pudru, jeśli jest za suchy, odrobinę wody, mleka, soku z cytryny – jakiegokolwiek niealkoholowego płynu. Wymieszać do uzyskania pożądanej konsystencji.

Lukier przełożyć do rękawa cukierniczego lub dekorować pędzelkiem.

Można przechowywać około tygodnia w lodówce, także po otwarciu rękawa i częściowym jego wykorzystaniu.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *