Na niektórych forach ludzie zachwycają się zwartym sernikiem, który „nie podchodzi wodą”. Może po kolei. Woda nie jest wodą, tylko serwatką. Pojawienie się serwatki jest zjawiskiem naturalnym. Przed użyciem, serwatkę należy odlać lub wymieszać z resztą twarogu.
Po co w ogóle przegląd kubełkowych twarogów? Bo ten sam sernik z jednego sera wyjdzie Wam słodki, inny kwaśny. Jeden ma mniej tłuszczu, dlatego lepiej, gdy dodacie do sernika troche roztopionego masła albo więcej jaj, drugi z kolei jest tłusty i wyjdzie wam z niego puszysty sernik.
Nie jest to pełny ranking, kilka innych twarogów wypróbowałam, ale pomieszały mi się w przedświatecznych przygotowaniach, dlatego o nich nie piszę. Wielu nie wypróbowałam, a mam zamiar, dlatego będę dopisywać na bieżąco.
Kolejność twarogów przypadkowa.
Enjoy!
1. Twaróg śmietankowy President
Zwarty, nie ma w sobie za dużo serwatki, nie jest kwaśny. Nie za twardy, ale i nie za miękki. Ma lekko musową konsystencję – co mi bardzo odpowiadało. Jeśli będziecie go chcieli rozmaziać, to da radę. U mnie sprawdził się i w przypadku suchych, ciężkich serników, i tych delikatniejszych. Do mas twarogowych będzie ok.
Info z etykiety: Twaróg śmietamkowy półtłusty, do ciast i naleśników. Nie zawiera konserwantów. Zawartość tłuszczu: 4%.
Skład: twaróg, śmietanka 11%.
Cena: ok. 16 zł/1 kg
2. Twaróg na sernik, Włoszczowa
Przyzwoity twaróg za przyzwoitą cenę. Jest gładki, w smaku przeciętnie kwaśny, da się z niego zrobić krem. Sprawdzi sie właściwie przy każdym serniku – i puszystym, i klasycznym. Ma więcej tłuszczu niz Piątnica, przez co nie jest mączysty i suchy w smaku.
Info z etykiety: Zawartość tłuszczu: 6,0%.
Skład: mleko pasteryzowane, substancja zagęszczająca: skrobia modyfikowana, kultury bakterii mlekowych.
Cena: ok. 12 zł/1 kg
3. Piątnica, Twaróg Sernikowy mielony, ok. 12 zł/1 kg
Dla mnie problematyczny. Jest dość zwarty i suchy, więc idealnie nadaje się do ciężkich serników, np. krakowskiego z kratką. Przeszkadza mi jego smak: jest zbyt kwaśny. W konsystencji nie idealnie gładki, jakby miał w sobie mączyste cząstki twarogu. Nie rozwarstwia się. Nie nadaje się do bardzo aksamistnych serników i kremów na bazie twarożku. Dla mnie zdecydowanie najsłabszy sernik, mimo całej sympatii dla Piątnicy, która pod względem np. kremówki czy puszystych serków nie ma sobie równych.
Info z etykiety: cechą charakterystyczną Twarogu Sernikowego jest lekka, dość luźna konsystencja. Dzięki tak delikatnej strukturze masy serowej sernik po upieczeniu jest niezwykle puszysty i delikatny w smaku. Zawartość tłuszczu: 14,5%
Skład: serek śmietankowy, twaróg.
Zdjęcia nie ma, bo nie zdążyłam zrobić. Jak zrobię, dodam.
4. Vitello, SM Mlekovita dla Biedronki, serek naturalny
Nie nadaje się do konkretnych, ciężkich serników. Za to idealny do tych pieczonych w kąpieli wodnej albo tych, które w konsystencji mają być puszyste. Trzeba go piec trochę dłużej niż pozostałe, bo ma w sobie dużo serwatki i nie jest tak zwarty, jak inne twarogi. U mnie sprawdza się idealnie w roli pasty do chleba po wczesniejszym dodaniu do niego przypraw, ziół i warzyw, np. suszonych pomidorów. Minus: jest trochę lejący się, przykładowo: w drożdżówkach z serem średnio się sprawdza. Plus za gładką konsystencję i neutralny, niekwaśny smak.
Info z etykiety: serek naturalny twarogowy, mocno zmielony, idealny do serników.
Skład: mleko, śmietanka, mleko w proszku, bakterie fermentacji mlekowej, podpuszczka.
Cena: ok. 8-10 zł/1 kg
zdjęcie kubełka twarogu pochodzi stąd
5. Vitello, SM Mlekovita dla Biedronki, serek waniliowy
Ser jest słodki i czuć, że w składzie ma nie tylko dodany cukier i wanilię. Ma luźną konsystencję, przez co nadaje się na serniki na zimno, ale już jesli chciałoby sie z niego zrobić krem, np. do muffin, trzeba go czymś zagęsić. Wśród tych smakowych twarożków (choć za nimi z zasady nie przepadam), o dziwo nie jest najgoszy. Do klasycznego sernika nie próbowałam go dodawać, bo wiedziałam, że przy moich proporcjach nie wyjdzie. Myślę, że najozsądniej byłoby zrobić na jego bazie sernik z przepisu dołączonego do opakowania, żeby przynajmniej przkonać się, co trzeba do niego dodawać, a co można już odpuścić.
Info z etykiety: serek o smaku waniliowym z dodatkiem pokruszonej laski wanilii. Zawartość tłuszczu 6,5%.
Skład: mleko, śmietanka, mleko w proszku, cukier, skrobia modyfikowana kukurydziana, syrop glukozowo-fruktozowy z pszenicy i kukurydzy, aromat, pokruszona laska wanilii 0,02%, barwnik: beta-karoten, bakterie fermentacji mlekowej, podpuszczka.
Cena: ok. 8-10 zł/1 kg
6. Ser twarogowy, Tesco
Jest miziasty i kremowy. Po otwarciu sera nie ma widocznej warstwy wody oddzielonej od sera. Sprawdza się przy moim kremowym i puszystym serniku, który najbardziej lubię robić. Jesli chcecie klasyka: krakowski, zbity i twardy, wyjdzie odrobinę bardziej puszysty niż zwykle. Dobry też do kremów i mas na bazie twarożku, pasty twarogowej na słodko i nadzienia do naleśników. W smaku bliżej mu do neutralnego niż kwaśnego. Jedyny ser, który w składzie ma tylko ser, bez dodatkowych składników, za co bardzo duży plus.
Info z etykiety: 100% twarogu, nie wymaga mielenia. Zawartość tłuszczu 7%.
Skład: ser twarogowy mielony z mleka pasteryzowanego – 100%
Cena: 10 zł/ 1 kg
7. Twaróg sernikowy, Pilos (Lidl)
Jest bardziej sztywny od poprzedniego sera, na etykiecie jest info, że świetnie nadaje się na farsz do pierogów i naleśników. Jest kremowy i taki „dobrzetłusto-miziasty”, dzięki czemu jest większa szansa, że sernik zaraz po upieczeniu nie zapadnie maksmalnie na środku ciasta. Nie jest bardzo kwaśny, można na jego bazie robić też serniki na zimno i masy twarogowe. Według mnie daję radę. Zrobiłam na nim dwa serniki – swój klasyczny: puszysty, z wartwą gorzkiej czekolady, na ciasteczkowym spodzie – wyszedł świetnie. Drugi sernik był już bardziej tradycyjny, ale też dodałam do niego piany z białek, żeby był lżejszy. Oba wyszły takie, jak chciałam.
Info z etykiety: Zawartość tłuszczu: 6,5%.
Skład: mleko pełne pasteryzowane, kultury bakterii fermentacji mlekowej.
Cena: ok. 8-10 zł/1 kg
Voila!
Ciąg dalszy na pewno nastąpi :)
Comments
oj przyda się , dzieki.
Co do Włoszczowej mam niezbyt dobre doświadczenia, robiłam na nim sprawdzony już przeze mnie wielokrotnie sernik z dodatkiem śmietanki i mascarpone, wyszedł mazisty i bardzo podchodził wodą… nie polecam, albo sugerowałabym, by piec nieco dłużej. Według mnie bywa problematyczny :)
U mnie rządzi Pilos i Tesco :)
a ja z kolei mam zle doświadczenia z serem President, za to polecam firmowany przez Kaufland
Ze swojej strony polecam twaróg z OSM Garwolin :) w składzie również sam twaróg, lekko kwaśny, nie miękki i nie nie suchy. Jeśli ktoś ma dostęp to polecam kupić w hurtowni duże klinki tego twarogu, tłuste i zbite, zupełnie niekwaśne, sernik na nich to wręcz poezja, bo ten twaróg smakuje identycznie do wiejskich, wytwarzanych kiedyś przez moją mamę na swoim mleku :)
W tym roku robiłam sernik z Piątnicą, wyszedł idealny, puszysty :D Pycha! Oczywiście najlepsze są te gdzie naprawdę jest tylko twaróg, czasami są różne rzeczy w tych serach, no i musi być tłusty :p
Ja uwielbiam ser Wieluń Mój ulubiony twarożek kanapkowo-sernikowy. Jest dość tłusty i sernik wychodzi z niego zawsze idealny. Można go kupić np. w Carefour :)
idealnie! właśnie czegoś takiego mi było trzeba, bo co sernik jest zastanawianie się, który to twaróg tak ostatnio dobrze wyszedł, a który średnio.
muszę obczaić ten Tesco, bo intryguje czysty ser twarogowy – jak robię klasyczny sernik babci (z ziemniakami), to najlepiej sprawdza się taki typ, a nie zwracałam jakoś na niego specjalnie uwagi. :)
Niektórych z tych serów w ogóle nie testowałam. Korzystam ze sprawdzonego President i DR Oetker, którego w Twoim rankingu Asiu nie ma. Oba sprawdzone, bardzo dobrze mi się z nimi współpracuje przy każdym rodzaju sernika.:)
Za to raz próbowałam tego z Biedronki, po prostu jakaś masakra, nie nadaje się do sernika kompletnie.
Piątnicy jeszcze nie miałam okazji próbować.
a ser president to jak jest w promocji świątecznej po ok 8 zł to często jest rzadki jak śmietana