Babeczki orzechowo-szarlotkowe

szarlotka i muffinki szarlotkowe 070male (Kopiowanie)
Jeszcze muffinka czy już mała szarlotka?
Muffinka, bo pieczona w muffinkowej formie.
I to by było na tyle, bo na tym jej muffinkowość się kończy. A więc szarlotka w wersji mini? Ciasto by się zgadzało: kruche, delikatne, pachnące wanilią. W środku jabłka i orzechy włoskie. W zasadzie nie wiadomo czego więcej: owoców czy bakalii. Słodkie, ale nie przesadzone. W sam raz.

szarlotka i muffinki szarlotkowe 119male (Kopiowanie)

No dobrze, a co można z taką babeczką zrobić?

Można schować do metalowej puszki na ciastka, razem z dziewięcioma pozostałymi babeczkami.
Można też zapakować dwie do brązowej papierowej torebki i wrzucić do torebki pomiędzy portfel, komórkę, książkę i fioletowego Hefalumpa. Hefalump jest od kluczy, żeby było za co złapać klucze, kiedy sięga się ręką do torebki buszując w niej po omacku.
Jedną babeczkę można komuś podarować. Ale tylko jedną. Bo dziewięć innych znajomych też by chciało.
Można założyć się z kimś kto zrobi wyższą babeczkową wieżę.

Można też zrobić sobie rozpieszczający zestaw śniadaniowy. Babeczka, książka, talerz w kropki.

Oczywiście, zjeść też można. A nawet należy.

jabłkowe 003male (Kopiowanie)

Babeczki orzechowo-szarlotkowe
(inspiracja)

Składniki:
Kruche ciasto:

300 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
200 g masła
80 g cukru pudru
1 jajko
cukier puder do oprószenia

Nadzienie jabłkowo-orzechowe:

0,5 kg soczystych, słodko-kwaśnych jabłek
pół szklanki brązowego cukru
1 łyżka cynamonu
1 łyżka cukru waniliowego
1 łyżka masła
2 łyżki zmielonych orzechów włoskich

Przygotowanie:
1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C, muffinkową blachę wysmaruj masłem (ciastka będą się piekły bez papilotek). Silikonowych foremek nie trzeba natłuszczać. Umieść wszystkie składniki w misce i ugniataj palcami. Gotowe ciasto lekko rozwałkuj, powykrawaj szklanką kółka i wylepiaj nimi spód i brzegi foremek. Warstwa ciasta nie musi być bardzo gruba – musi zostać miejsce na nadzienie, ale też nie może być za cienka, bo babeczki nie przetrwają wyciągania po upieczeniu z foremki. Ja wykleiłam 11 foremek i odłożyłam trochę ciasta na później, po czym zabrałam się za przygotowanie nadzienia.
2. Obierz jabłka, wydrąż gniazda nasienne i pokrój owoce na mniejsze kawałki. Na patelni rozpuść masło, wsyp jabłka, dodaj cukier, cynamon, orzeszki i wymieszaj. Podsmażaj na małym ogniu, aż jabłka zmiękną i zaczną intensywniej pachnieć. Cukier ma się całkowicie rozpuścić, a jabłka pozostać w kawałkach. Tak przygotowane nadzienie ponakładaj do babeczek i przykryj pozostałym ciastem. Możesz dodatkowo powykrawać z ciasta różne kształty foremkami lub nożem i przykleić je na wierzch.

szarlotka i muffinki szarlotkowe 051-001male
3. W górnej warstwie porób dziurki patyczkiem do szaszłyków albo nożem (tędy uchodzi gorące powietrze podczas pieczenia, bez dziurek muffinki będą pękać). Posmaruj wierzch żółtkiem wymieszanym z mlekiem i wstaw do piekarnika na ok. 25-30 minut, aż do zrumienienia. Po upieczeniu przestudź babeczki i dopiero wtedy powyciągaj je z foremki i lekko oprósz cukrem pudrem.
4. Można przechowywać je ponad tydzień w metalowej puszcze lub słoiku na ciastka – po kilku dniach w puszcze są nawet lepsze niż zaraz po upieczeniu :)

Smacznego!

szarlotka i muffinki szarlotkowe 112male

Comments

  1. Mysza

    Ujrzałam, postanowiłam zrobić. Właśnie wyjęte z blaszki – może nie tak piękne jak Twoje, ale pyszne i kruche. A jak pięknie pachną!

  2. Crust and Dust

    Kuchareczko! babeczki bajeczne, ale ja o ksiazce chcialam. Byc moze ksiazka jest malo porywajaca wlasnie po to,zeby przemowic do jak najwiekszej widowni tak, zeby nikt nie poczul sie urazony, pominiety, indoktrynowany. Poza tym, obaj Panowie sa bardzo medialni i na sukces medialny ta ksiazka byla nastawiona ;) to taka moja mala kontrybucja do tematu, Wiosenne usciski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *