Italian white bread z rzeżuchą

W życiu nie sądziłam, że polubię pieczenie jakikolwiek chleba nie na zakwasie. Pokutowało w mojej głowie skojarzenie: chleb na drożdżach = puchata buła (zresztą nie bezzasadnie), a tu myk: przypadkowo natknęłam się na przepis, który przerabiam od kilku tygodni w różnych wariantach.

Polecam tym, którzy są zdecydowanie i jednogłośnie w obozie „chleb na zakwasie for life”, ale… no na przykład zabraknie Wam zakwasu. Lub zepsuje się (absolutnie tego nie życzę nikomu, nikomu! Ale zakładając hipotetycznie, że niekiedy się zdarza).

Chleb w niczym nie przypomina miękkiej białej buły, pozostaje świeży zaskakująco długo jak na chleb na drożdżach i nie jest napompowany.

WHITE ITALIAN BREAD Z RZEŻUCHĄ
najlepszy chleb, jeśli chodzi o dodatek drożdzy, bez zakwasu
składniki na 1 naprawdę duży chleb
przepis od Brown Eyed Baker

 • 2 szklanki letniej wody (~37°C)
 • 1 opakowanie aktywnych suchych drożdży 7 g (2,25 łyżeczki)
 • 5 szklanek mąki chlebowej – użyj typu 750 lub 850
 • 1 łyżeczka brązowego cukru (można obniżyć nawet do pół łyżeczki)
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • 2 łyżeczki soli
 • 5 łyżek świeżej rzeżuchy
 • na wierzch (opcjonalnie): 1 białko (lekko ubite) + 2 łyżki sezamu
 1. Wymieszaj drożdże w ½ szklanki ciepłej wody.
 2. Połącz 5 szklanek mąki, cukier i sól w osobnej misce. Najlepiej w misie miksera elektrycznego, chociaż nie jest to konieczne, ja często przygotowuję ten chleb mieszając ciasto ręcznie. Dodaj mieszaninę drożdży, pozostałą wodę i oliwę z oliwek. Używając haka do ciasta (lub mocnej łyżki), mieszaj na najniższej prędkości miksera elektrycznego, aż ciasto zacznie się formować. Ugniataj przez kilka minut (5-7 min).
 3. Ciasto przełóż na lekko posypaną mąką stolnicę i ugniataj ręcznie przez jeszcze 1 do 2 minut lub do uzyskania gładkiej, zwartej i elastycznej masy (jeśli w poprzednim punkcie wyrabiałeś/łaś ciasto ręcznie, możesz pominąć ten punkt).
 4. Przełóż ciasto do lekko naoliwionej miski, przykryj ściereczką, woskowijką lub folią i odstaw na półtorej godziny do wyrośnięcia w ciepłe miejsce bez przeciągów, mniej więcej do podwojenia objętości. Jeśli ciasto przygotowujesz wieczorem, możesz włożyć ciasto na całą noc do lodówki – rano będzie wyrośnięte.
 5. Zdejmij ściereczkę/folię i uderz w ciasto dłonią, by je odpowietrzyć. Dłońmi rozpłaszcz ciasto, posyp po wierzchu równomiernie rzeżuchą i zwiń je mocno jak roladę, podwijając końcówki ciasta pod spód. Ciasto powinno być podłużne i owalne. Możesz też uformować okrągły kształt, wtedy kromki będą bardzo podłużne i duże, ale nie tak wysokie, po upieczeniu.
 6. Blachę do piekarnika (płaską) posyp mąką. Rozgrzej piekarnik do 210°C. Umieść metalową blachę do pieczenia na spodzie piekarnika i nepełnij ją wrzątkiem do 3/4 wysokości.
 7. Ciasto wyłóż na blachę. Przykryj je luźno ściereczkę i odstaw do wyrośnięcia jeszcze na 30 minut.
 8. Jeśli chcesz uzyskać błyszczącą skórkę, posmaruj ciasto białkiem jajka i posyp sezamem. Używając żyletki lub ostrego noża, przeciąć ciasto wzdłuż na głębokość około 1 cm, trzymając ostrze pod kątem 45 stopni.
 9. Wstaw ciasto z blachą do pieca.
 10. Ciasto pieczemy na złoty kolor, gdy chleb będzie gotowy, podczas popukania w jego dno będzie słychać charakterystyczny głuchy dźwięk – czas pieczenia to około 40 do 50 minut. Przed pokrojeniem poczekajcie, aż chleb ostygnie.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *