Gofry

Gofry. Magiczny deser kojarzący się z wakacjami nad morzem, z zapachem bryzy i ciepłym piaskiem pod stopami.

To tak naprawdę nic trudnego – trzeba się tylko zaopatrzyć w gofrownicę (lub pożyczyć od sąsiada, popytajcie, ktoś na pewno ma w domu gofrownicę), przygotować ciasto i już możecie zaczynać imponować własnym dzieciom lub przyjaciołom. Patent wypróbowany: impreza z goframi rozkręca się lepiej i szybciej.

Zatem na rozpoczęcie lata z przytupem – bosko chrupiące gofry z letnimi owocami – jesteśmy w samym środku sezonu na porzeczki, maliny i jeżyny, a za chwilę rozpocznie się dojrzały agrest – korzystajcie!

GOFRY

– 250 g mąki pszennej
– 250 ml mleka
– 2 jaja
– 2 łyżeczki miodu/cukru/jakiegoś innego słodziła
– 2 łyżki oleju
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Oddziel białko od żółtka. Żółtko ubij na puszystą masę z cukrem/miodem, wlej olej i wymieszaj. Dolej mleko, dodaj proszek do pieczenia i mąkę, porządnie wymieszaj. Mogą zostać grudki – zasada jak przy muffinach: z grudkami będzie bardziej puszyste niż gdy wymieszasz masę na supergładko. Białka ubij osobno i delikatnie wmieszaj do masy.

Gofrownicę wysmaruj za pomocą pędzelka olejem (płytki grzewcze). Poczekaj, aż gofrownica się rozgrzeje. Wylewaj za pomocą chochli masę – ma pokryć całą płytę grzewczą, ale nie może się wylać. Zamknij, poczekaj, aż gofry się usmażą na złoto i będą na wierzchu chrupiące.

Udekoruj świeżymi owocami, dżemem, bitą śmietaną, sosem kawowym, posypkami, orzechami, itd.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *