Mmm… Ciasto pełne dobroci. Mocno cynamonowe, z jabłkami, rodzynkami, orzechami i bardzo kruchą skorupką na wierzchu. Mokre, ciężkie. Nie da się zjeść więcej niż kawałka naraz, bo jest tak napakowane i tak energetyczne, że już nawet nie ma na nie miejsca w brzuchu. Przepyszne. Obłędnie i aż nieprzyzwoicie przepyszne.
Przepis pochodzi z angielskiej strony Waitrose, w oryginale było to ciasto z pekanami, ale na dobrą sprawę pekanów wcale nie trzeba mieć, bo nadają się do niego każde orzechy. Włoskie są do nich bardzo podobne nie tylko w wyglądzie, ale i w smaku. Równie twarde są migdały, brazylijskie, macadamia. Chyba najmniej pasowałyby mi nerkowce, bo są za słodkie i laskowe, bo za miękkie. Ja wrzuciłam trochę brazylijskich, trochę włoskich, dodałam kilka fistaszków. Tych ostatnich w dużej ilości nie polecam, bo są mało wyraziste.
Ciasto wiewiórkowe – orzechowe z jabłkami i cynamonem
Składniki:
150g miękkiego, pokrojonego w kostkę masła (wyciągnij wcześniej z lodówki)
150g jasnobrązowego cukru muscovado
150g mąki pszennej
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżka cynamonu
3 rozmemłane jajka
2 łyżki mleka
2 duże jabłka – koniecznie twarde, lepsze będą lekko kwaśne
100g dowolnych orzechów
100 g rodzynek
1-2 łyżeczki drobnego cukru do posypania
Przygotowanie:
1. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Okrągłą formę o średnicy ok. 20 cm wysmaruj masłem i wysyp bułka tartą lub wyłóż papierem do pieczenia.
2. Miękkie masło utrzyj w dużej misce z brązowym cukrem aż masa będzie blada i puszysta. Do miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia i cynamon, dorzuć rozmemłane wcześniej jajka i zmiksuj na gładką masę. Na końcu dolej mleko i wymieszaj.
3. Obierz jabłka ze skórki, pokrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne. Ćwiartki pokrój na niezbyt cienkie plasterki, te z kolei jeszcze na pół. Odłóż garść jabłek, resztę wrzuć do ciasta, dodając orzechy pokrojone na duże kawałki i rodzynki.
4. Przełóż masę do formy. Używając szpatułki albo wierzchniej strony łyżki wygładź powierzchnię. Na wierzchu ułóż kawałki jabłek, całość posyp drobnym cukrem i wstaw do piekarnika na ok. godzinę. Ten czas może być dłuższy, dlatego sprawdzaj patyczkiem czy ciasto jest już upieczone (patyczek suchy) czy nie (patyczek klejący).
Smacznego!
Comments
Jaka ja się od razu zrobiłam głodna!
Pycha! PS. Użyłem maślanki zamiast mleka.
czy można użyć normalnego cukru zamiast muscovado
Można, ale ciasto będzie trochę inne w smaku i konsystencji.