Calzone

Pizza-pieróg lub pizza-saszetka, którą można przygotować z ciasta chlebowego na pizzę i odwrotnie – poniższy przepis świetnie sprawdzi się też w klasyczej margaricie. Do calzone dobrze jest wyposażyć się w ricottę lub jakiś inny maziasty ser (o tym dlaczego – piszę dalej) oraz dobrą oliwę z oliwek. Samo zlepianie jest super przyjemne, dla mnie osobiście nawet bardziej relaksujące niż lepienie pierogów (okej, znam takich, dla których pierogi to tortura, ale ogólnie jak już wpadnie się w rytm, można odpłynąć). Calzone świetnie wyrastają w piecu, a po upieczeniu pozostają miękkie i puszyste.

CALZONE

SKŁADNIKI NA 4 DUŻE LUB 12-15 MNIEJSZYCH CALZONE

  • 450 g mąki pszennej typ 00 lub tortowej typ 400 lub 450
  • 270 ml ciepłej wody
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 saszetka suchych drożdży – 7 g lub 20 g świeżych
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • nadzienie: wg uznania, ja pomieszałam resztkę ryżu z curry, jaką miałam z poprzedniego dnia (hehe, jakże mało włosko, jak bardzo praktycznie), mozarellę, natkę pietruszki i resztkę kukurydzy
  • ricotta (lub inny maziasty ser) ok. 200 g
  • jajo do posmarowania calzone po wierzchu

Na dno szklanej lub metalowej miski wsyp suche drożdże lub pokrusz 20 gramów drożdży świeżych. Na drożdże wysyp pół łyżeczki cukru. Wlej szklankę lekko ciepłej wody (ok. 270 ml). Dodaj dwie łyżki delikatnej oliwy lub wlej olej ryżowy albo olej z pestek winogron.

Wsyp mąkę (najlepiej przesiać). Na koniec dodaj jeszcze płaską łyżeczkę soli.

Z podanych składników zagnieć ciasto. Ciasta nie trzeba wyrabiać długo. Ważne, by wszystkie składniki ładnie się połączyły. Ciasto może być lekko klejące. Miskę z ciastem przykryj czystą ściereczką. Odstaw do wyrastania na godzinę w ciepłe miejsce. Z każdego kawałka ciasta formuj kulę. Rozwałkuj ją na placek o średnicy nie większej niż 25 cm lub więcej mniejszych. Na jedną połowę placka wyłóż cienką warstwę ricotty i trochę z przygotowanego wcześniej nadzienia. Nie wykładaj farszu do samego końca. Zostaw wolne przestrzenie przy krawędziach.  Możesz również przygotować mniejsze calzone (calzonetti) – wg własnego uznania.

Połową wolnego ciasta przykryj równo część placka z farszem. Bardzo dokładnie sklej brzegi i ulep dowolną falbankę (palcami lub widelcem, można kciukiem lub uszczypując ciasto dwoma bądź trzema palcami).
W ten sposób przygotuj sobie wszystkie pierogi calzone. Natnij krzyżyk na każdym pierogu.

Calzone posmaruj z wierzchu roztrzepanym jajkiem. Pierogi możesz też oprószyć solą, oregano, sezamem, makiem. Piecz w 200 stopniach C, ok. 20-25 minut.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *