Jako recenzentka literacka współpracuję z polskimi wydawnictwami specjalizującymi się w wydawaniu literatury pięknej i faktu, obcej i polskiej, książek kulinarnych i publikacji dla dzieci. Oprócz tego pracuję dla jednego z czołowych polskich wydawców, przygotowując recenzje wewnętrzne (tylko do wglądu wydawnictwa) książek obcojęzycznych, które są następnie przygotowywane do wydania na naszym rynku.
Na Book me a cookie oprócz zamieszczania przepisów i zdjęć kulinarnych, piszę o książkach, recenzuję nowości, przygotowuję relacje z eventów literackich.
Na czym polega współpraca pomiędzy blogiem i wydawnictwami? Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania.
- Formy współpracy
- Na czym polega kampania kompleksowa?
- Czy możliwe są działania niestandardowe?
- Jakie książki najchętniej recenzuję?
- Jakie książki mnie nie interesują?
- Czy warto przesyłać katalogi nowości i zapowiedzi wydawnicze?
- Dlaczego tak ważne jest przesłanie media packu?
- Wydawnictwa, z którymi współpracuję
- Kontakt
1. FORMY WSPÓŁPRACY:
- Recenzje – ukazujące się we wpisach na stronie, przyporządkowane do kategorii w górnym menu („Książki”), co ułatwia wyszukiwanie jej przez czytelników. Wszystkie recenzje oznaczam nazwą wydawnictwa, a zapowiedzi wpisów z recenzjami pojawiają sie każdorazowo na Facebooku. Książki oceniam subiektywnie i jeśli dany tytuł mi się nie spodoba – napiszę o tym. Zaznaczam – piszę pochlebnie bądź niepochlebnie o książkach, nie o wydawnictwach.
Przykłady: Recenzje literackie
- Konkursy – z nagrodami sponsorowanymi przez wydawnictwo. Trwają zazwyczaj od tygodnia do dwóch. Forma konkursu uzależniona jest od dostarczonych nagród – może być pytaniem konkursowym, prośbą o przesłanie recenzji, pomysłu, przepisu lub zdjęcia.
Przykłady: Konkurs „Łowcy Milionów”, konkurs „Wilczyce”, konkursy
- Patronat medialny – z przyjemnością obejmuję patronat nad nowościami wydawniczymi. Książka pod patronatem jest promowana na stronie w specjalnie oznaczonych wpisach, na Facebooku i Twitterze. Wymagane jest dużo wcześniejsze przesłanie egzemplarza wstępnego, informacji prasowych oraz zdjęć do wykorzystania (media pack). Szczegółowe warunki współpracy patronackiej ustalane są każdorazowo indywidualnie z wydawcą.
Przykłady: Jenny Colgan „Spotkajmy się w kawiarni”, Drugie Życie Książki
- Zapowiedzi i relacje z wydarzeń literackich, np. targów książki, spotkań z autorami, gal przyznawania nagród literackich.
Przykłady: I. Targi Książki dla Dzieci w Krakowie, Lotna czytelnia, Krakowski księgozbiór
- Opracowanie przepisu inspirowanego literaturą – wpis na stronie + na FB, zdjęcia z widocznym logo wydawnictwa i okładką, wykorzystanie informacji prasowych, podlinkowanie do strony wydawnictwa, możliwość umieszczenia dodatkowej reklamy w boxie reklamowym (szczegóły dotyczące boxów: w zakładce współpraca). Wycena indywidualna.
Przykład: Pradel & Vanrell – Saint-Exupery. Ostatnia tajemnica
źródło
2. NA CZYM POLEGA KAMPANIA KOMPLEKSOWA?
Działania kompleksowe obejmują kilka form współpracy/promocji danego tytułu, autora lub wydawnictwa, np. połączenie recenzji z konkursem, reklamą banerową, reklamą na sliderze, itp. Zakres działań ustalam wspólnie z wydawnictwem, starając się zaproponować jak najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę potrzeby wydawcy. Więcej o możliwych formach współpracy – tutaj. Kampania kompleksowa zazwyczaj jest płatna i wyceniana indywidualnie.
3. CZY MOŻLIWE SĄ DZIAŁANIA NIESTANDARDOWE?
Oczywiście – im bardziej pomysłowo i kreatywnie, tym lepiej. Jestem otwarta na wszelkiego rodzaju nietypowe działania. Jeśli Wydawca wpadnie na pomysł niestandardowej akcji czytelniczej, innego niż zwykle wydarzenia promującego tytuł, ciekawych gadżetów, itp. bardzo chętnie zapoznam się z pomysłami i zaproponuję kreatywne rozwiązania promocyjne.
źródło
4. JAKIE KSIĄŻKI NAJCHĘTNIEJ RECENZUJĘ?
Literaturę faktu, belletystykę, rzadziej poezję i poradniki. Literaturę podróżniczą, ale nie przewodniki. Literaturę kobiecą i książki kulinarne, o ile są naprawdę dobre. Książki dla dzieci – wszystkie poza ilustrowanymi w stylu disney’owskim lub będące książkową wersją serialu.
5. JAKIE KSIĄŻKI MNIE NIE INTERESUJĄ?
Fantasy, science-fiction, literatura młodzieżowa.
6. CZY WARTO PRZESYŁAĆ KATALOGI NOWOŚCI I ZAPOWIEDZI WYDAWNICZYCH?
Tak – w każdej ilości! Katalogi nowości i zapowiedzi można przesyłać na adres mailowy (podany na końcu strony), po wcześniejszym kontakcie.
7. DLACZEGO TAK WAŻNE JEST PRZESŁANIE PRESS PACKU?
Press pack (inaczej: media pack, press/media kit) to wcześniej przygotowany zestaw materiałów promocyjnych dotyczących autora, wydawanego tytułu i samego wydawnictwa, wysyłany w celach wizerunkowo- informacyjnych. Press pack zazwyczaj składa się z informacji prasowej, danych liczbowych, informacji o nagrodach i wyróżnieniach, zdjęć, gadżetów, filmów, materiałów z obecności w mediach, itp.
Dlaczego warto przesyłać press pack? To proste – im więcej informacji o książce dostarczy mi Wydawca, tym więcej wiem o tytule i autorze i tym ciekawszą i bogatszą mogę napisać recenzję.
źródło
8. WYDAWNICTWA, Z KTÓRYMI WSPÓŁPRACUJĘ:
9. KONTAKT
recenzje@bookmeacookie.pl