Domek z piernika

Wytnijcie szablon, przygotujcie lukier i wyszperajcie z szuflad i szafek kuchennych wszelkie słodkie drobnostki, nasiona, orzechy i pestki. Włączcie świąteczną muzykę w tle, przygotujcie sobie kakao lub rozgrzewającą herbatę i do dzieła!

Dekorowanie domku z piernika jest jedną z bardziej relaksujących świątecznych czynności. Oczywiście, są osoby, które nie lubią dłubać i dekorować, ale dla wszystkich pozostałych takie zwolnienie tempa akurat w przedświątecznym czasie sprawi dużo radości.

DOMEK Z PIERNIKA

SZABLON DOMKU

Wpiszcie w google „domek z piernika darmowy szablon” – wyskoczy Wam mnóstwo szablonów do darmowego pobrania. Drukujecie w A4 i wycinacie lub przerysowujecie własnoręcznie w skali 1:1 wg podanych wymiarów na kartkę i wycinacie.

CIASTO

 • 550 g mąki pszennej, pszennej pełnoziarnistej lub żytniej razowej (polecam tę ostatnią)
 • 100 g cukru pudru
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 40 g przyprawy do piernika (ja zwykle walę więcej, bo jeszcze 2 dodatkowe łyżki cynamonu)
 • 1 łyżeczka kakao, jeśli chcecie ciemniejsze pierniki – ale nie więcej, kakao wysusza ciasto
 • 1 duże jajko lub 2 średnie
 • 300 g miodu
 • 120 g masła

W dużej misce wymieszać wszystkie suche składniki. W garnuszku roztopić masło i miód, zestawić z ognia, delikatnie przestudzić.

W misce z mąką pośrodku zrobić dołek, wbić tam jajo, zalać płynną mieszanką masła i miodu. Wymieszać. I teraz uwaga: nie odkładamy ciasta do lodówki! Wtedy twardnieje, tężeje, zaczyna się ściskać w sobie. Przerabiamy od razu ciepłe.

Ciasto należy rozwałkować na stolnicy posypanej delikatnie mąką na niezbyt cienki placek. Wcześniej przygotowany i wycięty szablon należy wyciąć i teraz, przykładając każdą wyciętą część domku jako szablon, wykroić ją powoli i starannie nożem z ciasta. Dach powinien być rozwałkowany cieniej niż reszta ciasta. Upiec w temperaturze 190 stopni przez ok. 10-14, aż do lekkiego zrumienienia. Wyciągnąć, ostudzić.

WITRAŻOWE OKNA

Podczas wycinania boków domku w dziury na okna można wsadzić landrynki (1 landrynka na 1 dziurę, mniej więcej objętościowo musi się zgadzać, by po roztopieniu się w piecu ani nie wypełniła tylko połowy okna, ani żeby nie rozlała się na całą ścianę). Pieczemy standardowo tyle czasu ile pierniki.

LUKIER

Najlepszy do dekoracji i sklejania: lukier królewski – 1 surowe białko, lekko ubić + dodać tyle cukru pudru, ile wchłonie białko, by konsystencja przypominała gęsty klej. U mnie zwykle potrzeba 300-400 g cukru pudru.

Jeśli z jakiś powodów nie możecie jeść surowego białka, najlepszy będzie lukier klasyczny, czyli cukier puder + woda. W tym przypadku najpierw do miski sypiemy ok. 300 g cukru pudru i dopiero dolewamy po trochę zimnej wody, cały czas mieszając i patrząc, czy konsystencja przypomina już gęsty klej. Jeśli przesadzicie i lukier będzie za rzadki, dosypcie trochę więcej cukru pudru, a jeśli będzie za gęsty – wody.

SKLEJANIE DOMKU

Do lukrowania można przystąpić po wystudzeniu wszystkich części domku. Najpierw nalezy znaleźć jakąś deskę/podkładkę/talerz, na których będzie stał domek – podstawa musi być idealnie równa. Przyklejamy do niej obie ściany, przód i tył domku, smarując przy przyklejaniu wszystkie krawędzie (czyli ściany powinny być sklejone z podstawą, tyłem i przodem). Ściany podczas klejenia podpieramy puszkami/kubkami/czymkolwiek innym ciężkim, by podczas zastygania lukru wszystko trzymało się prosto – podtem podpórki usuniemy.

Na końcu kleimy dach – ostrożnie, bo będzie najtrudniejszy do sklejenia i także podpieramy go do momentu zastygnięcia lukru czym się da.

DEKOROWANIE DOMKU

I tu zaczyna się najbardziej misterna, ale też najprzyjemniejsza część: dekorowanie domku z piernika. Możecie to robić jak Wam się podoba, poniżej podaję kilka pomysłów na różne efekty:

 • dachówki: kwadratowe płatki do mleka (dodatkowa korzyść: są lekkie i nie zawalą dachu), cukierki typu lentilki lub M&Ms, pestki dyni, płatki migdałowe, suchy mak, żelki-kable, żelki-paski
 • okna: landrynki, można także wyciąć i upiec okiennice i przykleić je lukrem
 • spływający śnieg (jak u mnie na dachu): wyciskam lukier z rękawa cukierniczego pionowo wzdłuż linii łączącej obie strony dachu – otwór w rękawie nie jest mały
 • sople: wyciskam lukier z rękawa cukierniczego pionowo na koncu dachu – otwór w rękawie jest mały
 • gadżety: można wyciąć z ciasta piernikowego dodatkowe elementy, które ustawia się potem przy domku, np. choinkę, bałwana, sanie, zwierzęta, ludziki, itd.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *